Rekord podkręcania pamięci DDR5. Przekroczono taktowanie 10000 MHz
Od czasu premiery z końca ubiegłego roku entuzjaści sprzętowi ciągle starają się wyciągnąć z nowości jak najwięcej. Tym razem pękła bariera 10 000 MHz.
Najszybsze fabryczne moduły DDR5 na rynku charakteryzują się taktowaniem 6400 lub 6600 MHz, ale entuzjaści sprzętowi starają się z nich wyciągnąć jeszcze więcej. Nie tak dawno informowaliśmy o przekroczeniu granicy 9500 MHz, a teraz kolejna bariera została pokonana przez tajwańskiego overclockera Hicookie.
Podkręcił on pojedynczy moduł AORUS RGB Memory DDR5 (niektóre moduły z tej serii są oparte na kościach Samsunga) do dokładnie 10 022 MHz. Wyczyn osiągnięto przy użyciu ciekłego azotu (LN2), jak już zwykle bywa w tej - można rzec - dziedzinie sztuki. Platforma testowa obejmowała zastosowanie procesora Intel Core i9-12900K, płyty głównej GIGABYTE Z690 Aorus Tachyon i pojedynczego modułu AORUS RGB Memory DDR5.
Co ciekawe, overclocker musiał dokonać modyfikacji ustawień procesora, którego taktowanie rdzenia zostało obniżone do 2088 MHz oraz aktywne były zaledwie dwa rdzenie P-core z włączoną wielowątkowością. Wszystko to umożliwiło osiągnięcie wspomnianych 10 022 MHz przy dość ciasnych jak takie taktowanie opóźnieniach 46-58-58-46-104 w trybie Gear 2.
Jeszcze bardziej intrygujący jest fakt, że zostało to dokonane na płycie Gigabyte, która w środowisku uchodzi za jeden z gorszych wyborów. Jej lista wspieranych modułów pamięci jest skromna w porównaniu np. do podobnej klasy płyty MSI. Jeśli jednak dane moduły są wspierane, to widać płyta od Gigabyte nadaje się do bicia rekordów.
Przemysław Juraszek, dziennikarz dobreprogramy.pl