Ryzen w technologii 7 nm. Wydajność może być niższa niż oczekujemy

Podczas gdy wszyscy spodziewają się, że procesory Ryzen w technologii 7 nm przyniosą spektakularny wzrost wydajności, zapał studzą dziennikarze chińskiego serwisu "Bilibili". Jak twierdzą, aktualne egzemplarze są słabsze niż chcieliby entuzjaści.

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak

29.04.2019 | aktual.: 29.04.2019 16:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy dysponują ponoć informacjami na temat próbek inżynieryjnych Ryzenów 3000. Podają, że czip osiąga wydajność 15-proc. lepszą niż odpowiednik bieżącej generacji. Wymaga do tego częstotliwości zegara taktującego na poziomie 4,5 GHz. Czyli nawet nie jest to porównanie zegar do zegara, a wypadkowa usprawnień mikroarchitektury i procesu technologicznego.

Kontynuując, wspominają o niepoprawionym kontrolerze pamięci, być może przeniesionym wprost z Ryzenów 2000. Za to chwalą niskie zużycie energii i równie umiarkowane temperatury pracy.

X570 z PCI Express 4.0

Pojawia się ponadto garść informacji na temat nowych chipsetów. Źródło potwierdza kompatybilność z układami logiki starszej generacji. Niemniej odświeżony X570 ma wprowadzić dodatkowo 40 linii PCI Express w standardzie 4.0, choć współdzielonych częściowo z SATA, a także kontroler USB 3.1 Gen 2 o przepustowości 10 Gbps na złącze. Obok czterech klasycznych złącz USB 2.0.

Mniej wiadomo o ulokowanym niżej w hierarchii chipsecie B550. Poza tym, że – według plotki – na pewno NIE zaoferuje PCI Express 4.0, które pozostanie domeną układu flagowego.

Specyfikacja chipsetu X570 / Fot. Bilibili.com
Specyfikacja chipsetu X570 / Fot. Bilibili.com

Oczywiście żadnej z powyższych informacji AMD nie potwierdza, więc warto podejść do nich z odpowiednią dozą dystansu. Zresztą, podobnie jak do rzekomej daty premiery. Konstrukcje na X570 ukażą się ponoć w lipcu br., a B550 – z dwumiesięcznym opóźnieniem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (40)