Schowek Windows – czym go zastąpić, by zyskać nowe możliwości?
Korzystanie z windowsowego schowka nie musi być koniecznością. W najprostszych zastosowaniach jest wystarczający, ale jeśli kopiowanie i wklejanie to jedna z częściej wykonywanych przez nas czynności, szybko we znaki dadzą się jego ograniczenia. Te można jednak łatwo wyeliminować dodatkowym oprogramowaniem – pokażemy, jak zrobić to na przykładzie aplikacji Ditto.
08.07.2017 | aktual.: 10.07.2017 10:23
Warto pokrótce wyjaśnić, dlaczego przy takich działaniach należy wziąć pod uwagę przede wszystkim prostotę obsługi instalowanego programu. Otóż systemowy schowek jest narzędziem wyjątkowo intuicyjnym. Możliwości są skromne, ale prostoty obsługi nie sposób odmówić: integracja z powłoką, kilka skrótów klawiaturowych i wreszcie brak interfejsu użytkownika, który w tym przypadku wcale nie jest wadą.
Szukając dodatkowych programów, dobrze jest więc nie popadać ze skrajności w skrajność – zwiększona funkcjonalność aplikacji niekoniecznie przełoży się na szybsze korzystanie ze schowka, jeśli będziemy przy tym musieli przebrnąć przez masę dodatkowych okienek lub zapamiętać nowe, skomplikowane skróty na klawiaturze.
Wszystko opiera się na historii
Jedną z typowych, a zarazem najlepszych funkcji, jakie mają do zaoferowania dodatkowe aplikacje, a wśród nich Ditto, jest uzupełnienie schowka o historię. Dzięki niej, każdy kolejny kopiowany element nie usuwa tego poprzedniego, a jedynie „przesuwa go” w rzeczonej historii wykonanych ostatnio kopii. Nie ma przy tym znaczenia, czy zapamiętywany element to obrazek, link albo zwykły tekst.
Rozwiązanie to pozwoli znacznie przyspieszyć kopiowanie treści w każdej sytuacji, gdy jednocześnie przekopiować trzeba więcej, niż jeden element. Świetnym przykładem może być uzupełnianie w formularzu danych do przelewu, które wcześniej dostarczono nam mailowo. Zamiast każdorazowo kopiować z osobna imię, nazwisko, adres, numer konta i tytuł przelewu, przełączając się po każdej kopii do przeglądarki, by w niej wkleić dane, teraz wystarczy je już tylko kolejno skopiować, a później w odpowiednich miejscach wkleić – pomiędzy skrzynką mailową a aplikacją banku przełączając się tylko jeden raz.
Nieulotna pamięć, wyszukiwarka i formatowanie tekstu
Rejestrowanie historii wiąże się także z inną zaletą: zapisywane w schowku rzeczy nie muszą już teraz z niego znikać, nawet po wyłączeniu komputera. W ustawieniach Ditto można samodzielnie ustalić limit elementów, które będą zapisane w historii i określić, przez ile dni mają być dostępne.
Kolejnym elementom w historii można w Ditto przypisać indywidualne skróty, a zawartość schowka rozdzielać pomiędzy grupy, by łatwiej je przeszukiwać. W tym pomóc może również wbudowana wyszukiwarka, na bieżąco podświetlająca zgodne elementy (działanie jest analogiczne, jak w przypadku wyszukiwarki w przeglądarce internetowej).
Inną zaletą jest możliwość formatowania kopiowanych treści w locie, jeszcze przed wklejeniem. Kopiując treść stron internetowych bardzo przydatna okazuje się tutaj opcja wklej tylko tekst, dzięki której unikniemy wklejania do edytora tekstu kolorowych grafik i reklam skopiowanych przed chwilą wraz z artykułem.
Następnym udogodnieniem jest formatowanie będącego w schowku tekstu – niezależnie od formy, w jakiej skopiowane zostały oryginalne zapisy, wklejany tekst może być od razu sformatowany jak zdanie, składać się wyłącznie z wielkich liter lub zostać pozbawionym znaków rozpoczęcia nowej linii.
Udostępniamy zawartość schowka w sieci
Jednoczesne korzystanie z więcej niż jednego komputera lub praca ze współpracownikami w jednym pomieszczeniu – to okoliczności, w których zapewne nieraz mieliśmy potrzebę podzielenia się z innymi linkiem, zdjęciem albo fragmentem kodu w zespole programistów. Można sobie z tym oczywiście radzić, korzystając z komunikatorów, dysków sieciowych, skrzynki mailowej lub aplikacji webowych, ale dzięki Ditto, również przy pomocy schowka.
Możliwe jest tu bowiem udostępnianie jego zawartości w lokalnej sieci. Dzięki temu, skopiowana raz treść może być dostępna do wklejenia na wszystkich (lub jedynie wybranych) komputerach do niej należących. Ponieważ każdą aplikację konfiguruje się z osobna, pozwoli to w razie potrzeby ustalić pewną hierarchię, na przykład: treści kopiowane do schowków przez pracowników mogą być zawsze widoczne dla szefa, ale jednocześnie jego schowek nie będzie nikomu udostępniany.
Udostępniane w ten sposób kopie stają się tak samo użyteczne jak te, które wykonano lokalnie. Po utworzeniu kopii, na komputerach odbiorców pojawia się ona w standardowy sposób w historii schowka. Jedyną dodatkową informacją jest adnotacja, z której maszyny pochodzi pierwotna kopia (prezentowana jest nazwa komputera oraz jego adres IP).Wygoda nie tylko dzięki oprogramowaniuJeśli wszystkie możliwości Ditto, czy też dowolnej innej aplikacji ulepszającej systemowy schowek i tak nie przekładają się na satysfakcjonującą dla nas wydajność, warto również zastanowić się nad ewentualną zmianą sprzętu. Nawet najprostsza mysz komputerowa z dodatkowymi, programowalnymi klawiszami, do których przypisać można dowolne kombinacje (w tym choćby Ctrl+V i Ctrl+C), może znacznie przyspieszyć działania związane z operacjami kopiowania i wklejania.
Nowa myszka to oczywiście nie jedyna droga. Makra przypisywać dziś można także do dodatkowych przycisków klawiatur, a nawet mniej typowych kontrolerów. Jeden z nich mieliśmy okazję niedawno testować w związku z obniżeniem ceny VEGAS Pro.
Przedstawione przez nas funkcje, o jakie można rozszerzyć systemowy schowek dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, to oczywiście tylko przykłady – w naszym odczuciu najbardziej przydatne na co dzień. Niewykluczone jednak, że w innych, specyficznych zastosowaniach, użyteczne mogą być również inne funkcje lub aplikacje; zachęcamy zatem Czytelników do dzielenia się swoimi doświadczeniami i radami w komentarzach.
Aplikacja Ditto dostępna jest do pobrania z naszej bazy programów. Przeznaczona jest dla komputerów z systemem Windowsem XP i nowszymi.