Smartfonowa fotografia: Aparat Google, czyli wielkie panoramy i głębia ostrości na życzenie

W poszukiwaniu aplikacji do robienia zdjęć smartfonem z Androidem nie sposób nie trafić na Aparat Google, który na wielu urządzeniach instalowany jest fabrycznie. Aplikacja ta jest prosta w obsłudze i nie ma wielu ustawień, ale ma pewną ciekawą funkcję – pozwala zmienić ostrość zdjęcia już po zrobieniu. Do tego pozwala rejestrować panoramy na kilka sposobów i nagrywać filmy.

Smartfonowa fotografia: Aparat Google, czyli wielkie panoramy i głębia ostrości na życzenie

26.05.2015 | aktual.: 26.05.2015 22:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W podstawowym trybie robienia zdjęć Aparat Google pozwala jedynie na wybór kamery (przednia lub tylna), obsługę lampy błyskowej, opóźnione zwolnienie migawki (3 lub 10 sekund), włączenie siatki oraz tryb HDR. Jego efekty są zadowalające i często mogą uratować zdjęcie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

W ustawieniach znajdziemy jedynie opcje dotyczące rozmiaru zdjęć i jakości plików, a także możliwość ręcznego ustawiania ostrości. Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna, jeśli już przyzwyczaimy się do dwóch gestów – przesunięcie w lewo przenosi nas do galerii, w prawo zaś pokazuje opcje aparatu.

Zmiana ostrości na zdjęciu wymaga najpierw zarejestrowania obrazu w odpowiedni sposób. Na początku wybieramy kadr z fotografowanym obiektem w centrum. Następnie aplikacja prosi o przesunięcie aparatu do góry tak, by obiekt ten znajdował się w centralnym punkcie kadru, ale widoczny z innych kątów. W ten sposób rejestrowana jest głębia sceny.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Zmiana ostrości jest banalnie prosta. Należy przejść do galerii i tam wybrać zmianę rozmycia soczewkowego. Dotykając punkt na zdjęciu można zaznaczyć, które miejsce ma być ostre, a suwakiem poniżej można wybrać siłę efektu rozmycia.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Możliwości tworzenia panoram są w tej aplikacji bardzo szerokie. Mamy do dyspozycji klasyczną panoramę pionową i poziomą, a także możliwość swobodnego wyboru zakresu, interaktywne zdjęcie sferyczne, które można dowolnie przewijać na ekranie smartfonu oraz bardzo dobrą imitację obiektywu typu „rybie oko”. Podczas rejestrowania obrazu aplikacja prowadzi użytkownika za rękę, pokazując kropkami, gdzie należy skierować aparat. Niebieska kropka oznacza, że pozycja aparatu jest już bliska idealnej i zaraz zostanie zrobione zdjęcie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Choć zdjęcia cząstkowe nie zawsze są dobre i często wydają się w ogóle do siebie nie pasować, aplikacja składa je w całość szybko i w porównaniu do konkurentów bardzo dobrze. Ich jasność zostanie wyrównana, w razie potrzeby zostaną obrócone lub rozciągnięte i trudno na końcowym zdjęciu odnaleźć „szwy”.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Aparat Google to doskonała aplikacja dla osób, które nie wymagają od swojego smartfonu pełnej kontroli nad każdym parametrem aparatu osobno. Powinni ją przetestować także miłośnicy panoram. Jeśli ktoś szuka modnych filtrów lub zaawansowanego trybu manualnego, nie będzie zadowolony.

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (10)