Sony Xperia L1: Chińczycy wybierają Snapdragona, Sony woli MediaTeka
Topowa Xperia XZ Premium potrafi zachwycić, chociażby nagrywaniem filmów w 960 klatkach sekundę. Za to cudo będziemy musieli zapłacić około 3500 zł, ale Sony myśli też o odbiorcach nie mających tylu pieniędzy do wydania na bądź co bądź telefon. Dla tych którzy chcą mieć niedrogie urządzenie japońskiej firmy, przeznaczona ma być Xperia L1 – smartfon przypominający produkt z Chin, ale z logo Sony.
Dziś Sony ogłosiło wprowadzenie nowego smartfonu – atrakcyjnego, niewydajnego modelu L1. Urządzeniu nie można odmówić elegancji, wygląda naprawdę dobrze, a stonowane wzornictwo powinno przypaść do gustu większości osób. Pewną zaporą może być jednak rozmiar wyświetlacza, przekątna 5,5 cala nie jest dla wszystkich dłoni. Ekran będzie oferował rozdzielczość HD (720p).
Sercem urządzenia jest MediaTek MT6737T, składający się z czterech rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz. Nie jest to procesor zapewniający dużą wydajność, ale w podstawowych czynnościach powinien się sprawdzić. Na wstępie wspomnieliśmy, że L1 przypomina produkt z Chin i chodzi właśnie o zastosowany procesor. To właśnie producenci z Państwa Środka chętnie sięgają (sięgały?) po układy MediaTeka. W produkcie Sony oczekiwalibyśmy raczej Snapdragona, który przynajmniej nie sugerowałby problemów z aktualizacjami Androida. Co ciekawe, duże chińskie firmy coraz chętniej wybierają Snapdragony, czyżby MediaTeki miały stać się domeną tanich produktów Sony?
Xperia L1 to także 2 GB RAM i 16 GB na dane użytkownika. Będziemy mogli skorzystać z karty pamięci, dokładając kolejne 256 GB. Główna kamera wykona zdjęcia w 13 MP i posiada przysłonę f/2.2, a do selfie przeznaczona została kamerka 5 MP. Długiej pracy nie zapowiada pojemność akumulatora – 2620 mAh, ale niewydajne podzespoły i funkcje oszczędzenia energii Sony, mogą jednak przyczynić się do zadowalających rezultatów.
Cena jeszcze nie została ujawniona, ale patrząc na specyfikację, powinna być niska. Smartfon pod koniec kwietnia pojawi się w m.in. wybranych krajach Europy. Liczymy, że Polska także znajdzie się na liście.