Społeczność Open Source to nie bajka: seksizm, lenistwo i stalking
Społeczność Open Source kojarzy się zwykle z różnorodnością i bezinteresowną pomocą. Jednak ankieta przeprowadzona wśród osób biorących udział w różnych opensource'owych projektach na GitHubie rysuje odmienny obraz.
Gdy poproszono 5500 przypadkowo wybranych deweloperów z GitHuba o wypełnienie ankiety, okazało się, że 95% z nich to mężczyźni, 3% to kobiety, a 1% nie potrafił jednoznacznie określić swojej płci. W środowisku Open Source mamy do czynienia z olbrzymią nierównością płci, stwierdzili przedstawiciele GitHuba.
Okazało się też, że społeczność nie jest wcale ani tak pomocna, ani pracowita, jak mogłoby się wydawać. Aż 93% deweloperów skarży się na niekompletną lub wprowadzającą w błąd dokumentację, a 60% przyznaje, że nigdy nie pomagało przy jej tworzeniu. Tymczasem dobrej jakości dokumentacja może przyciągnąć do społeczności nowe osoby, okazuje się bowiem, że szczególnie cenią ją kobiety oraz osoby, które nie znają dobrze języka angielskiego.
W rozwoju społeczności i prowadzonych przez nią projektów przeszkadzają też konflikty. Co prawda nie jest ich wiele, ale ze względu na otwartość są one bardzo widoczne i mają negatywny wpływ na prace nad projektami. Połowa ankietowanych przyznała, że była świadkami nieodpowiedniego zachowania wśród społeczności, a 18% doświadczyło takiego zachowania na sobie. Mniej niż 5% było świadkami tak poważnych naruszeń prawa czy kultury osobistej, jak awanse seksualne, stalking, zbieranie o kimś informacji, by mu zaszkodzić, czy ujawnienie poufnych danych. Mniej niż 2% osobiście doświadczyło tego typu działań.
Społeczność Open Source wydaje się też grupą seksistów. Aż 25% ankietowanych kobiet przyznało, że dawano im odczuć, iż są nieproszonymi gośćmi. W przypadku mężczyzn odsetek ten wynosił 15%. Kobiety są też częściej (6%) niż mężczyźni (3%) awansowane przez innych członków społeczności Open Source ze względu na płeć, mimo że o to nie zabiegały.