Sprawdź, gdzie jest burza. Najlepsze aplikacje i strony

Przyszedł ten czas w roku, gdy niejednokrotnie będziemy zastanawiać się, gdzie jest burza oraz czy i kiedy pioruny pojawią się nad naszym miastem. Pomocny może okazać się więc radar burz. Polecamy trzy aplikacje burzowe na telefony oraz trzy strony, z których wygodnie skorzystać można na komputerach.

Aplikacja burzowa
Aplikacja burzowa
Źródło zdjęć: © Google Play, Pexels
Wojciech Kulik

16.06.2023 | aktual.: 23.05.2024 13:15

Lato kojarzy się z błękitnym, bezchmurnym niebem i słońcem świecącym od rana do nocy. O tej porze jednak często zdarzają się też burze. Radar burz i mapy burzowe pozwalają monitorować sytuację i zadbać o to, by nie dać się zaskoczyć. Narzędzia tego typu są dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, ale też w postaci aplikacji na telefon, które mogą również wyświetlać powiadomienia o nadchodzącym zagrożeniu.

Na początek aplikacje do monitorowania burzy. Mamy trzy sprawdzone propozycje, którymi są:

  • Monitor Burz
  • Blitzortung Lightning Monitor
  • Windy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Monitor Burz – prosta aplikacja burzowa na telefon

Dla osób, którym zależy na prostocie, idealną aplikacją burzową może okazać się Monitor Burz. W sklepie Google Play może pochwalić się oceną 4,9/5, co nie jest przypadkiem. Szybkie działanie i przejrzysty interfejs to duże atuty tego programu, które idą w parze z całkiem szeroką funkcjonalnością.

Monitor Burz
Monitor Burz© Google Play

Aplikacja oferuje wizualną prezentację lokalizacji wyładowań oraz radar opadów i zachmurzenia. W Ustawieniach można sobie włączyć także powiadomienia, dzięki czemu zawczasu otrzymamy komunikat, jeśli w naszym kierunku będzie zmierzała burza. To pozwoli się zabezpieczyć – wrócić do domu, odłączyć sprzęt od zasilania itd.

Blitzortung Lightning Monitor – klikasz i wiesz

Bardzo popularna, a przy tym jeszcze prostsza, jest aplikacja Blitzortung Lightning Monitor. Nie znajdziemy w niej zbyt wielu dodatkowych funkcji. Otrzymamy za to precyzyjne i aktualizowane na bieżąco wskazania wyładowań atmosferycznych (z możliwością sprawdzenia historii do 24 godzin wstecz).

Blitzortung Lightning Monitor
Blitzortung Lightning Monitor© Google Play

Blitzortung Lightning Monitor to aplikacja o prostym interfejsie, zapewniającym wygodną obsługę, niezależnie od tego, czy z telefonu korzysta osoba bardziej czy mniej obeznana w świecie technologii. Olbrzymim atutem dla wielu użytkowników będzie również brak reklam.

Windy – najlepsza aplikacja do sprawdzania burzy

Jeśli priorytetem jest dla nas nie prostota, lecz możliwie szeroka funkcjonalność, to naturalnym wyborem będzie pewnie Windy. To wszechstronna aplikacja pogodowa, oferująca zdjęcia satelitarne w wysokiej rozdzielczości, aktualny radar burzowy i prognozy na najbliższe dni oraz niezwykle szczegółowe wskazania, uwzględniające wiele różnych aspektów pogodowych.

Windy
Windy© Google Play

Aby w pełni docenić Windy trzeba jednak wykupić płatną wersję premium. Darmowa wersja jest mocno ograniczona, a korzystanie z niej może być uciążliwe ze względu na często pojawiające się reklamy.

Przejdźmy tymczasem do stron, które pozwalają na wygodne i precyzyjne monitorowanie burz z poziomu komputera. W tej kategorii także mamy trzy propozycje:

  • Skyradar
  • Blitzortung Map
  • Burze.dzis.net

Skyradar

Skyradar to opierający się na danych z Windy portal pogodowy. Oferuje wiele funkcji radarowych i prognozowych – związanych nie tylko z burzą, ale też opadami deszczy i śniegu, wiatrem, ciśnieniem atmosferycznym czy jakością powietrza. Pozwala także monitorować ruch samolotów na niebie.

Blitzortung Map

Blitzortung to interaktywna mapa wyładowań atmosferycznych, pozwalająca śledzić burze na całym świecie, prawie że w czasie rzeczywistym (informacje odświeżane są co minutę). To proste, a przy tym bardzo atrakcyjne wizualnie narzędzie, zapewniające precyzyjne i aktualne dane w każdym momencie.

Burze.dzis.net

Burze.dzis.net jest z kolei serwisem, który może przypaść do gustu miłośnikom absolutnej prostoty. To szara mapa, na której pojawiają się kolorowe oznaczenia informujące o wyładowaniach zarejestrowanych w Polsce oraz w innych krajach Europy. Narzędzie pozwala też monitorować silny wiatr, duże opady i skrajne temperatury.

Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)