Starlink nie dla Rosjan. Pentagon zadecydował
Pentagon podjął decyzję o odcięciu Rosjan od możliwości korzystania z terminali Starlink. Należąca do Elona Muska firma SpaceX przekazuje je Ukraińcom, by zapewnić łączność internetową. USA chcą uniemożliwić korzystanie z urządzeń rosyjskim żołnierzom.
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował w czwartek, że podjął skuteczne działania, aby zapobiec nielegalnemu korzystaniu przez rosyjskie siły zbrojne z terminali internetowych Starlink, które są obsługiwane przez firmę SpaceX, założoną przez Elona Muska. Informację tę przekazał Bloomberg, cytując wypowiedź Johna Pluma, szefa działu polityki kosmicznej w Pentagonie.
Rosja szuka sposobów na wykorzystanie internetu satelitarnego
Jak podaje Bloomberg, Plum powiedział, że Stany Zjednoczone "aktywnie współpracowały z rządem Ukrainy i SpaceX, aby przeciwdziałać nielegalnemu korzystaniu przez Rosję z terminali Starlink". Dodał, że dotychczasowe działania były skuteczne, ale wyraził przekonanie, że Rosja nadal będzie szukać sposobów na wykorzystanie Starlink i innych komercyjnych systemów komunikacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Plum nie ujawnił szczegółów dotyczących taktyk, metod i procedur, które są stosowane, aby zapobiec korzystaniu przez Rosję z terminali Starlink. Zapewnił jednak, że są to "dobre rozwiązania", które udało się opracować we współpracy ze Starlink i Ukrainą.
Śledztwo w sprawie SpaceX
W lutym ukraińskie siły zbrojne zauważyły, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać terminale Starlink na swoich pozycjach. Informację tę potwierdził później ukraiński wywiad wojskowy, który stwierdził, że Moskwa nabywa terminale w krajach arabskich.
W związku z tym, Demokraci w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych rozpoczęli śledztwo w sprawie SpaceX.
We wrześniu 2023 roku, Komisja Sił Zbrojnych Senatu Stanów Zjednoczonych rozpoczęła badanie kwestii bezpieczeństwa narodowego, które mogły wyniknąć z decyzji Elona Muska o zablokowaniu dostępu do jego prywatnej sieci satelitarnej Starlink w pobliżu Krymu.