Student przypadkowo stał się milionerem. Dla żartu przekształcił selfie w NFT

Pewien student z Indonezji zbił fortunę na przekształcaniu setek swoich zdjęć w NFT. Nie spodziewał się, że inwestorzy tak ochoczo rzucą się na jego fotki.

Student przypadkowo stał się milionerem. Dla żartu przekształcił selfie w NFT
Źródło zdjęć: © Twitter
Konrad Siwik

Sultan Gustaf Al Ghozali, student informatyki z Indonezji, robił sobie zdjęcie prawie codziennie przez pięć lat. Każde selfie jest praktycznie identyczne. Przedstawia chłopaka wpatrującego się w aparat z twarzą całkowicie pozbawioną wyrazu. Ideą przyświecającą projektowi było stworzenie filmu poklatkowego, który miał być wykorzystany na zakończenie studiów.

Jednak 22-latek zdołał przekształcić je w sprawnie działający system do zarabiania pieniędzy, a ludzie ustawiają się w kolejce, by wydać na nie tysiące. Wykorzystał do tego NFT, czyli "unikalny certyfikat cyfrowy, zarejestrowany w blockchain, który jest używany do rejestrowania własności aktywów, takich jak dzieła sztuki lub przedmioty kolekcjonerskie".

Student informatyki początkowo wycenił swoje zdjęcia na zaledwie 0,00001 ETH, jednak cena szybko poszła w górę i obecnie sprzedawane są one za ponad 12 tys. dolarów. W pierwszym tweecie dotyczącym wystawienia selfie napisał: "Przesyłam moje zdjęcie jako NFT lol".

Już następnego dnia dodał kolejny wpis: "Nie mogę uwierzyć, że ludzie faktycznie kupili moje zdjęcie NFT, 35 już sprzedane w ciągu jednego dnia". Jeszcze tego samego dnia sprzedał ponad 200 selfie, a setki traderów ustawiały się w kolejce, by dostać swoją część tej niezwykłej kolecji umieszczonej na platformie OpenSea.

Ghozali w rozmowie z mediami przyznał, że wystawił kolekcję swoich zdjęć dla zabawy. "Myślałem, że to może być zabawne, jeśli jeden z kolekcjonerów zbierze moją twarz – powiedział agencji AFP. "Nigdy nie sądziłem, że ktoś będzie chciał kupić selfie, dlatego wyceniłem je tylko na 3 dolary".

Jeśli spojrzeć na OpenSea, internetową giełdę NFT, zdjęcia pomysłowego studenta są sprzedawane za 4 ETH, co odpowiada aktualnie prawie 13 tys. dolarów. Według doniesień cała kolekcja, która nosi tytuł Ghozali Everyday, jest warta oszałamiającą kwotę 381 ETH (1,2 miliona dolarów). Teraz Ghozali planuje wykorzystać zdobytą fortunę, aby zainwestować w założenie własnego studia animacji.

Lokalne władze podatkowe już dotarły do chłopaka za pośrednictwem Twittera, aby skierować go do dokonania płatności, jednak on sam twierdzi, że nawet jego rodzice nie wiedzą o jego bogactwie. "Szczerze mówiąc, nadal nie mam odwagi powiedzieć rodzicom, zastanawialiby się, skąd mam pieniądze" – powiedział.

Programy

Zobacz więcej
nftfotografiaethereum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)