Światłowód w całej Polsce. Rząd zainwestuje 10 mld złotych
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało inwestycję ponad 10 mld złotych, aby zrealizować budowę infrastruktury szerokopasmowej na potrzeby internetu. Założenie jest takie, by światłowód trafił "wszędzie", a oferty pozwalały na osiągnięcie co najmniej 300 Mb/s.
03.06.2023 | aktual.: 03.06.2023 12:50
O szczegółach można przeczytać we wpisie Ministerstwa Cyfryzacji w serwisie gov.pl. Zgodnie z założeniem inwestycja pozwoli dotrzeć ze światłowodem do przeszło 1,7 mln gospodarstw domowych, gdzie dotychczas nie było możliwości korzystania z szybkiego internetu. Ministerstwo tłumaczy, że dostęp zyskają także przedsiębiorstwa.
"Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu" – tłumaczy minister Cieszyński. Zgodnie z udostępnionymi danymi, realizacja budowy infrastruktury szybkiego internetu zostanie zrealizowana w ponad 400 obszarach konkursowych. Sieć światłowodowa ma pozwolić na transfery od 300 Mb/s wzwyż.
Udostępnienie tak szybkiego internetu na szeroką skalę powinno pozytywnie wpłynąć na średnią prędkość sieci w Polsce. Według danych serwisu SpeedTest podsumowujących 2022 rok, obecnie w naszym kraju średnia szybkość downloadu to w przypadku internetu stacjonarnego ponad 110 Mb/s. Według danych SpeedTest.pl liczba gmin, w których odnotowano testy FTTH w 2021 r. wzrosła w porównaniu z 2020 rokiem o blisko 35 proc., a w 2022 r. o 15 proc. - czytamy w serwisie.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl