Symantec ochroni użytkowników torrentów przed malware
Torrenty pozwalają pobrać dystrybucję Linuksa, LibreOffice, darmową muzykę i filmy na otwartych licencjach. Jednakże na nieświadomych użytkowników protokołu BitTorrent, czekają także zagrożenia. W końcu nie wszyscy sięgają po pliki z oficjalnych źródeł. Firma Symantec postanowiła więc chronić użytkowników torrentów przed malware.
07.06.2017 16:55
Symantec znany jest przede wszystkim ze swojego oprogramowania chroniącego Windowsa, np. Norton Internet Security. Firma do swojej oferty postanowiła dołączyć program, który będzie badał pliki torrent i podawał ich reputację w formie oceny, co ma pozwolić na uniknięcie pobierania i udostępniania dalej szkodliwego oprogramowania. Symantec zabezpieczył już odpowiedni patent, który jest zapowiedzią wprowadzenia takich rozwiązań do oferty.
W patencie przedstawiono system, który ma być wykorzystywany do identyfikowania fałszywych torrentów, których nie brakuje na źle moderowanych witrynach i forach. Użytkownicy, którzy padną ofiarą oszustwa, często wówczas przekierowani są na odpowiednio spreparowane strony internetowe, które pod przykrywką dobrego oprogramowania czy multimediów, zachęcają do zainstalowania malware.
System miałby oceniać wiarygodność torrentów i w razie wykrycia złośliwego odnośnika, ostrzegać użytkownika i blokować podejrzaną treść. Mamy już nie przejmować się złą moderacją witryn z torrentami, moderatorów wyręczy oprogramowanie firmy Symantec, dostarczające informacje o reputacji konkretnych torrentów.
W przeciwieństwie do tradycyjnego skanowania plików w poszukiwaniu wirusów, gdzie skanowany jest sam plik, opatentowana technologia w celu oceny ma korzystać ze zgromadzonych informacji o reputacji. Na ocenę danego odnośnika będą składać się takie czynniki jak reputacja oryginalnych udostępniających, witryn torrentowych, trackerów czy peerów. Przykładowo, jeśli adres IP komputera udostępniającego plik jest połączony z kilkoma złośliwymi torrentami, to plik otrzyma niską reputację. Z kolei jeśli komputer dzieli się wyłącznie nieszkodliwymi plikami, jego reputacja wzrasta.
Z pewnością mniej zaawansowani użytkownicy docenią mechanizmy zwiększające poziom bezpieczeństwa podczas dzielenia się torrentami. Jednak Ci bardziej świadomi, jeśli sięgną po rozwiązanie Symanteca, zapewne będą musieli walczyć z częstymi informacjami o zagrożeniu i nadmiernym blokowaniem. W końcu protokół BitTorrent, to nie tylko dystrybucje Linuksa i media na licencjach Creative Commons.