Synchronizacja Androida z Windowsem: dostępne metody i konfiguracja

Synchronizacja plików i powiadomień pomiędzy smartfonem z Androidem a komputerem to ułatwienie w pracy dla każdego, kto na co dzień spędza dużo czasu przed ekranem. Ponieważ każdy ma inne wymagania i oczekiwania, nie ma przy tym jednego i bezapelacyjnie najlepszego rozwiązania.

Synchronizacja Androida z Windowsem: dostępne metody i konfiguracja
Oskar Ziomek

14.11.2017 | aktual.: 15.11.2017 20:52

Dlatego też postanowiliśmy w jednym miejscu przedstawić pokrótce możliwości oraz sposób, w jaki można skonfigurować tego typu synchronizację z wykorzystaniem dwóch, naszym zdaniem, godnych uwagi narzędzi: programów Pushbullet oraz AirDroid, choć nie zabraknie również słowa o Continue on PC w Windows.

Pushbullet

Oczywiście, by rozpocząć tego typu synchronizację, w każdym przypadku konieczna jest instalacja aplikacji na smartfonie, jak i w komputerze – w tym przypadku mobilnego Pushbulleta oraz Pushbulleta dla Windowsa. Dodatkowo niezbędne będzie logowanie. Możemy tu wykorzystać konto Google lub Facebooka.

W aplikacji mobilnej po skutecznym zalogowaniu konieczne jest wyrażenie zgody na kolejne uprawnienia, o które prosi program, a dotyczą między innymi dostępu do plików oraz książki adresowej. Takie wymagania nie powinny dziwić, gdy naszym celem jest przesyłanie danych z telefonu na inne urządzenie. Gdy w aplikacji mobilnej odpowiednie uprawnienia zostaną nadane, przychodzi czas na uruchomienie programu na komputerze, tu również konieczne będzie logowanie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Od tego momentu nasze urządzenia są ze sobą połączone. Z poziomu komputera możemy obsługiwać skrzynkę wiadomości SMS, wyświetlać powiadomienia oraz wysyłać pliki pomiędzy urządzeniami, bo warto dodać, że jednocześnie połączonych może być ich kilka. Gdy będzie do nas dzwonić telefon, na pulpicie pojawi się właściwy komunikat. Podobnie w przypadku wiadomości SMS, na które z pulpitu można także odpisać, w ogóle nie sięgając po telefon. Poprawnie wyświetlane są także zupełnie inne powiadomienia z komunikatorów oraz aplikacji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jak widać, niektóre powiadomienia są interaktywne – przychodzące połączenia można na przykład odrzucić bez sięgania po smartfon. Warto dodać, że prócz bezpośredniego przesyłania plików do urządzeń w formie czatu, Pushbullet pozwala także na przeglądanie zawartości komputera z ekranu telefonu, choć tu dodatkowo konieczne będzie włączenie tej funkcji w aplikacji na komputerze: wystarczy zaznaczyć opcję Remote Files Access w pierwszej z zakładek menu.

AirDroid

Kolejna propozycja to AirDroid. W tym przypadku również pobieramy wersję dla Androida oraz instalacyjną dla Windowsa. W porównaniu z Pushbulletem mamy do wyboru więcej opcji logowania: obok danych konta Google i Facebooka dostępny jest także Twitter oraz utworzenie konta bezpośrednio w AirDroid. Synchronizowanie urządzeń można śmiało rozpocząć na przykład od wersji mobilnej – w praktyce wystarczy się po prostu do niej zalogować.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Potem przyjdzie i zalogować się również na komputerze. Na ekranie pojawi się czytelny interfejs aplikacji z podsumowaniem urządzeń, które są spięte w ramach naszego konta. Można stąd wysyłać pomiędzy nimi pliki w formie czatu, ale także przeglądać z komputera pliki w smartfonach z podziałem na katalogi. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej propozycji, również tutaj synchronizacja nie musi się ograniczać tylko do dwóch urządzeń. Śmiało można więc również dodać tablet czy dodatkowy laptop.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Naturalnie poza wymianą plików, na pulpicie pojawiać się będą także powiadomienia z aplikacji. W przypadku niektórych można wchodzić w interakcje, wyciszając je lub, jak w przypadku przychodzących połączeń, odrzucając rozmowę. Z komputera można również bezproblemowo odpisywać na SMS-y.

Obraz

Ciekawie prezentują się także dodatkowe funkcje, a wśród nich przechwytywanie kamery ze smartfonu i wyświetlanie podglądu z aparatu na komputerze czy też korzystanie z fizycznej klawiatury komputera do obsługiwania aplikacji na ekranie telefonu z Androidem. Po podłączeniu telefonu przewodem do komputera możliwe jest także duplikowanie jego ekranu na komputerze i obsługa przy pomocy myszy i klawiatury.

Continue on PC

Mówiąc o synchronizacji smarftonów z Androidem z komputerami z Windowsem trudno nie wspomnieć o rozwijanej w tym drugim systemie opcji Continue on PC począwszy od aktualizacji Fall Creators Update. Tutaj nie doświadczymy jak na razie tak rozbudowanych opcji, ale być może wkrótce się to zmieni. Rozwiązanie pozwala na razie na tytułowe kontynuowanie czytania artykułów na komputerze, a które wyświetliliśmy wcześniej w telefonie.

Obraz

Konfigurację należy zacząć od dodania nowego telefonu w systemowych Ustawieniach, a później zainstalowania aplikacji na smartfonie. Program pozwoli na tytułowe wysłanie do komputera czytanego aktualnie artykułu, ale zignoruje przy tym wybraną przez nas domyślną przeglądarkę, uruchamiając treść zawsze w Edge'u. Wygodną opcją jest natomiast wybór pomiędzy natychmiastowym wyświetleniem tekstu na ekranie komputera, a odłożeniem tego na później.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na koniec nie zapominajmy, że skutecznych sposobów na synchronizację jest więcej i nie należy się ograniczać tylko do tych, które zaproponowaliśmy. Jak zwykle ostateczna decyzja należy do Was – każdy ma inne wymagania i przyzwyczajenia. Niezależnie od tego trzeba jednak przyznać, że wspomniany tu Pushbullet oraz AirDroid to solidne propozycje, w których nie brakuje ciekawych opcji i warto dać im szansę.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)