Sztuczna inteligencja będzie pisać Wikipedię? Założyciel jest za
ChatGPT i inne algorytmy sztucznej inteligencji przeszukują dziś cały internet, aby odpowiadać na pytania użytkowników. Często sięgają w tym celu po artykuły z Wikipedii. W przyszłości zaś te ostatnie mogą być pisane właśnie przez sztuczną inteligencję.
Wikipedia jest największą i najpopularniejszą encyklopedią w internecie. Swój rozmiar zawdzięcza "wolności", a konkretnie dziesiątkom milionów osób, które założyły konto, by podzielić się swoją wiedzą i opublikować (lub zmodyfikować istniejące) artykuły. I choć już dziś może pochwalić się 58 milionami publikacji w ponad 300 językach, to zawsze może być lepiej. I tu z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja.
Wikipedia się zmieni? Artykuły może pisać sztuczna inteligencja
Jimmy Wales, założyciel Wikipedii i organizacji Wikimedia, udzielił niedawno brytyjskiemu dziennikowi "Evening Standard" wywiadu na temat sztucznej inteligencji. Przyznał, że czatboty, takie jak ChatGPT, mogą pewnego dnia pisać całe artykuły na łamach "Wolnej Encyklopedii". Nazwał je "obiecującą technologią", która ma potencjał, by znacząco ulepszyć Wikipedię.
Zmiana nie wejdzie w życie już teraz, ponieważ czatboty mają swoje niedoskonałości. Przede wszystkim potrafią "kłamać". Wales tłumaczy, że chodzi mu o sytuację, w której sztuczna inteligencja fabrykuje "fakty" – błędnie rozumiejąc pewne informacje, wyciąga wnioski, które następnie przedstawia jako prawdę. Na to Wikipedia nie może sobie pozwolić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak sztuczna inteligencja może pomóc Wikipedii?
Choć nie nadszedł jeszcze czas artykułów pisanych przez sztuczną inteligencję, już teraz może ona pomóc Wikipedii. Może na przykład sprawdzać wpisy pod kątem sprzeczności stwierdzeń. Może też przyspieszyć (choć nie zastąpić) wyszukiwanie informacji dla ludzkich redaktorów, a także automatyzować wiele procesów.
Ostatecznie, gdy przestanie fabrykować fakty i zostanie wyszkolona na danych, które pomogą wyeliminować stronniczość, sztuczna inteligencja będzie mogła pisać artykuły. Wales szacuje, że czatboty mogłyby potroić liczbę wpisów w Wikipedii, zwiększając koszty operacyjne o zaledwie 1250 dolarów w skali roku.
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl