Sztuczna inteligencja pokonała człowieka. Lepsza nawet w sztuce
Żyjemy w czasach robotyzacji i automatyzacji. Sztuczna inteligencja rozwija się szybko i wkracza na poziomy, kiedy coraz więcej osób ma problem z odróżnieniem jej działań od pracy ludzkiej. Dotyczy to już nie tylko prostych czynności, ale także sztuki.
01.09.2022 08:33
Przez wiele lat wydawało się, że prace kreatywne to coś, czym zajmować mogą się tylko ludzie. W końcu maszyny i oprogramowanie nie mają wyobraźni. Okazuje się, że nie jest ona im zbyt mocno potrzebna. Jeden z internautów pochwalił się osiągnięciem programu, który zajmuje się tworzeniem grafik. Wygrał konkurs artystyczny.
O tym, że sztuczna inteligencja potrafi zaskoczyć, wiedzieliśmy od dawna. Jednak mało kto spodziewałby się, że będzie ona w stanie prześcignąć prawdziwych, doświadczonych artystów. Stało się tak w konkursie Colorado State Fair, w którym internauta Jason Allen, posługujący się pseudonimem Sincarnate, zdobył pierwszą nagrodę.
Sztuczna inteligencja lepsza od człowieka
We wpisie na Twitterze możemy przeczytać o szczegółach dotyczących całego przedsięwzięcia. Zwycięzca konkursu wykorzystał do stworzenia obrazu oprogramowania Midjourney. Wygenerował setki prac, spośród których wybrał trzy najlepsze i wydrukował je na płótnie i przesłał na konkurs.
Obraz, który zwyciężył w organizowanym konkursie, został zatytułowany "Theatre d'Opera Spatial". Trzeba przyznać, że prezentuje się on świetnie i nie dziwi, że został nagrodzony przez jury. Z oczywistych względów sprawa wywołała jednak wiele kontrowersji.
Internauci podzielili się, zastanawiając się, czy obrazy wygenerowane przez sztuczną inteligencję w ogóle można nazywać sztuką. W końcu to, co zostało stworzone, bazuje w całości na obrazach innych twórców, a praca człowieka ogranicza się do dostrojenia oprogramowania i uruchomienia procesu generowania obrazu. Z drugiej strony organizatorzy konkursu nie zabronili wykorzystania takich narzędzi jak Midjourney, więc Allen nie złamał żadnych zasad. Oznacza to, że w definicji wykorzystywanej przez nich, jego obraz w 100 proc. należy uznać za dzieło sztuki.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl