Tak wygląda (i odpowiada) Cortana na Windows 10
Windows 10 build 9901 w ciągu weekendu nieoficjalną drogą trafił do testerów. Widać, że jest to dużo nowsza wersja, niż dostępna w ramach programu Windows Insider (build 9879). W 9901 ciekawostką jest obecność Cortany, dotychczas dostępnej jedynie na Windows Phone. Od tygodni w kolejnych kompilacjach systemu Windows 10 znajdujemy ślady asystentki i wiele osób zastanawia się, czy znajdzie swoje miejsce na systemach desktopowych.
Cortana, podobnie jak cały Windows 10, jest daleka od wersji finalnej. Obecnie asystentka jest ograniczona i mało rozmowna. Rozpoznawanie mowy pozostaje daleko w tyle za tym, co oferuje wersja na Windows Phone. Na szczęście można swoje pytania także wpisywać, co na komputerach stacjonarnych często ma więcej sensu – wtedy mamy większą szansę na uzyskanie odpowiedzi.
Cortana na Windows 10 potrafi już podać prognozę pogody, wytyczyć trasę dojazdu do wyznaczonego miejsca, pokazać plan na najbliższy dzień. Asystentka jest w stanie zapisać w kalendarzu przypomnienie, a także wyświetlać powiadomienia, ale synchronizacja wydarzeń nie działa prawidłowo, a pobieranie nowych danych działa tylko przy ponownym uruchamianiu systemu. Najlepiej idzie jej przeszukiwanie zasobów Internetu.
Wygląd Cortany na razie nie wzbudza zachwytu. Większość funkcji została na siłę upchnięta w małym okienku, które odstaje od ogólnej estetyki systemu Windows 10. Z czasem jednak asystentka powinna zyskać lepsze „ubranie” i będzie pasować do otoczenia. Jej ustawienia na desktopie są niemal identyczne jak te na Windows Phone, łącznie z możliwością ustawienia swoich zainteresowań. Co ważne, podobnie jak na telefonie, na Windows 10 Cortana również może potrzebować dostępu do obecnego położenia. Dlatego też w zasobniku zobaczymy nową ikonę, kiedy pobierana jest prognoza pogody lub podczas wyznaczania dojazdu do wskazanego miejsca.
Windows 10 przyniesie też możliwość współpracy różnych urządzeń z Xboksem. W programie na komputerze będziemy mogli przeglądać osiągnięcia, aktywność znajomych oraz zawartość sklepu. Losy SmartGlass nie są jeszcze znane.
Kolejną ciekawostką, jaka została znaleziona w omawianej kompilacji Windows 10, jest obsługa gestów wykonywanych przed bądź nad ekranem, odczytywanych na przykład dzięki Kinectowi. Testerzy znaleźli także ślady sugerujące możliwość podłączenia do Windowsa gogli VR.
Jeśli ktoś chce na własnej skórze przetestować Cortanę, może sięgnąć po odpowiednią wersję Windows 10 w ramach programu Windows Insider. Oczywiście korzystając z podglądowej kompilacji systemu trzeba się liczyć z problemami, błędami, utratą danych i wszelkimi możliwymi kataklizmami.