Telefon zamiast dowodu. Już teraz w pierwszym banku
Telefon zastąpi dowód osobisty podczas wizyty w banku. PKO Bank Polski wprowadził to przed innymi. Co konkretnie oznacza to dla klientów?
29.08.2023 09:57
W lipcu 2023 r. zadebiutowała aplikacja mObywatel 2.0. Jedną z najważniejszych nowości, jakie wprowadza, jest mDowód, czyli cyfrowy dowód osobisty, który ma być traktowany na równi z fizycznym dokumentem. Choć zrównujące je prawo nie weszło jeszcze w życie, to PKO Bank Polski już teraz pozwala potwierdzać swoje dane za pomocą telefonu komórkowego.
Jak skorzystać z mDowodu w placówce banku PKO?
Sprawa jest prosta. Każdy, kto korzysta z aplikacji mObywatel i ma wpięty do niej mDowód, może wykorzystać telefon komórkowy do potwierdzenia swoich danych podczas wizyty w oddziale banku PKO. Do tej pory klienci mogli uwierzytelniać się wyłącznie w sposób tradycyjny: fizycznym dowodem osobistym lub paszportem.
Jak wyjaśnia PKO, aby potwierdzić swoją tożsamość za pośrednictwem telefonu, należy zalogować się w aplikacji mObywatel 2.0, a następnie zeskanować kod QR udostępniony na stanowisku doradcy. Dzięki temu doradca otrzyma w systemie informację potwierdzającą dane osobowe klienta i będzie mógł przejść do obsługi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto tu podkreślić, że mDowód jest nie tyle cyfrową wersją dowodu osobistego, ile odrębnym dokumentem tożsamości, respektowanym jednak w równym stopniu. Ma inną serię i numer, jak również inną datę wydania i okres ważności. Z mDowodu ponadto korzystać można wyłącznie na terenie naszego kraju.
Pozostałe banki dołączą już niebawem
Aktualnie możliwość potwierdzenia danych za pomocą cyfrowego dokumentu daje swoim klientom wyłącznie PKO Bank Polski. Już w piątek, 1 września, dołączą do niego pozostałe banki w Polsce. Obowiązek respektowania mDowodu nakłada na nie ustawa.
Tym samym od września 2023 r. pozostaną tylko dwie sytuacje, kiedy mDowód nie będzie uznany za równoważny z fizycznym dokumentem. Chodzi o przekroczenie granicy kraju oraz złożenie wniosku o nowy dowód osobisty.
Wojciech Kulik, dziennikarz dobreprogramy.pl