Telewizja DVB‑T2/HEVC w 2022 roku. Sprawdź mapę zasięgu
Cyfrowa telewizja naziemna przechodzi w Polsce na nowy standard. Od 2022 roku będzie nadawana w wyższej jakości jako DVB-T2/HEVC, ale nie w każdym obszarze kraju od tego samego momentu. Wiadomo już, kiedy zmiany wejdą w życie na Podlasiu.
Jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, w województwie podlaskim - obok trzech innych województw - telewizja DVB-T2 zostanie uruchomiona dopiero 27 czerwca 2022 roku, więc tuż pod koniec całej akcji w kraju. W skali kraju zakończenie migracji większości multipleksów i wyłączenie na nich obecnego sygnału DVB-T planowane jest na 30 czerwca. W innych częściach Polski nowy standard ma być dostępny nawet od wiosny, a testy trwają już teraz.
Zgodnie z udostępnioną informacją, widzowie cyfrowej telewizji naziemnej z Podlasia mogą obecnie oglądać następujące kanały w ramach pięciu multipleksów (MUX-8 będzie migrowany na DVB-T2 "w późniejszym terminie"):
- MUX-1 (kanał 43 lub 46 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 29 lub 49): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 22 lub 58): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 36 lub 38): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 7, 8 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Mapa zasięgu DVB-T2/HEVC
Aby zobaczyć, jak sytuacja wygląda w praktyce, można się posłużyć wygodną mapą zasięgu DVB-T2/HEVC udostępnioną przez firmę emitel. Użytkownik może tu wskazać dowolną miejscowość lub swobodnie poruszać mapą, by znaleźć interesujący go nadajnik, a następnie odczytać jego parametry.
Dzięki filtrom w górnej części ekranu można zawęzić wyniki wyszukiwania do konkretnych multipleksów lub testowego obecnie nadawania telewizji DVB-T2/HEVC. Warto pamiętać, że sygnał jest już dostępny dla większości odbiorców - zasięg został znacznie zwiększony w maju bieżącego roku.