Tesla udostępni kod źródłowy swoich zabezpieczeń. Elon Musk chce pomóc innym producentom
W samochodach, które są cały czas podłączone do internetu i posiadają dużą ilość funkcji autonomicznych, coraz większą rolę odgrywa bezpieczeństwo. Uzyskanie dostępu przez cyberprzestępcę może bowiem zakończyć się tragicznie. Tesla postanowiła więc pomóc pozostałym producentom udostępniając wykorzystywane oprogramowanie.
13.08.2018 | aktual.: 13.08.2018 16:30
Elon Musk zasygnalizował zamiar opublikowania kodu źródłowego oprogramowania, które w Tesli wykorzystywane jest do zapewnienia bezpieczeństwa na wysokim poziomie. Każdy producent będzie mógł go przetestować na komputerach montowanych we własnych samochodach.
Jak podaje Musk, niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w przyszłych samochodach, które w teorii mają poruszać się bez kierowcy. Włamanie się do pojazdu, który będzie jechał autonomicznie, może zapewnić atakującemu dostęp do hamulców czy układu kierowniczego. Wówczas wykorzystanie auta do spowodowania poważnego wypadku nie będzie stanowiło większego problemu.
Nie został podany termin opublikowania kodu. Jednak warto zauważyć, że jak najbardziej mógłby on zostać zastosowany w już produkowanych samochodach. Chociażby Audi A6, które może być wyposażone w trzeci poziom autonomiczności, potrafi poruszać się bez udziału kierowcy. Co więcej, nawet w mniej zaawansowanych autach, złamanie zabezpieczeń może umożliwić nawet blokadę hamulców.
Działanie Tesli może zapewnić nieoficjalny standard bezpieczeństwa, po którego może sięgnąć wielu producentów, co powinno przełożyć się także na wizerunek Tesli. W końcu to dziś Volvo ma licznych fanów ze względu na stworzenie wielu systemów bezpieczeństwa, które spotkamy w większości samochodów. Możliwe, że Tesla także chce być kojarzona jako producent bezpiecznych samochodów.
Po rozwiązania Tesli szybciej mogą sięgnąć mniejsi producenci lub ci, którzy nie mają dużego doświadczenia w tworzeniu skomputeryzowanych samochodów. W końcu udostępniony kod źródłowy może zostać wykorzystany do stworzenia podstaw wielu systemów bezpieczeństwa, co w przypadku autorskiego rozwiązania, projektowanego od początku, wiązałoby się z dużymi nakładami finansowymi.