That Dragon, Cancer – gra komputerowa o śmierci dziecka

That Dragon, Cancer to gra komputerowa, o której recenzujący zgodnie wypowiadają się jako o wstrząsającym doświadczeniu, zmieniającym to, jak postrzegamy całą branżę dziś i perspektywy jej rozwoju. Na wskroś nowatorska produkcja ze względu na swoją tematykę i formę, stanowi radykalne odejście od rozrywkowej konwencji, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni od lat.

That Dragon, Cancer – gra komputerowa o śmierci dziecka

13.01.2016 | aktual.: 13.01.2016 16:22

Grę stworzył Ryan Green, a jej premiera nastąpiła w siódme urodziny jego syna, Joela. Pierwotnie jej fabuła miała opowiadać historię zwycięskiej walki chłopca z nowotworem mózgu, jednak przed trzema laty zdiagnozowano u niego nawrót choroby, z którym młodziutki organizm sobie nie poradził. Joel zmarł 13 marca 2014 roku.

That Dragon, Cancer - Official Release Trailer

Za bohaterów gry można uznać w przypadku That Dragon, Cancer rodzinę i jej zmagania z traumatycznym doświadczeniem, cierpienie i żałobę. Trudno uznać ją za jednolitą gatunkowo, w dużej mierze przypomina ona interaktywny film, do którego wpleciono elementy zręcznościowe. Rozpoczyna się od zabawy z dzieckiem, w której użyto rzeczywistych nagrań śmiechu Joela zarejestrowanych na rodzinnych filmach.

Przełom następuje, gdy podczas beztroskiego wspólnego spędzania czasu w rodzinnym, z zabawką przypominającą koło fortuny, wylosowane zostaje pole będące diagnozą choroby. Podobnie symbolicznych i będących traumatycznym przeżyciem elementów jest więcej: w jednym z epizodów Joel przemierza bajkowy świat z tytułowym towarzyszem, smokiem o imieniu Rak.

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Od strony formalnej, jak już zostało wspomniane, gra przypomina film, na jej ukończenie potrzebne są około dwie godziny. Do losów małego bohatera nawiązuje także oprawa graficzna: pełna intensywnych, żywych kolorów i światła, co kojarzy się z dzieciństwem.

Dotychczas podobnych zabiegów sprowadzenia narracji do poziomu dziecka mogliśmy doświadczyć w literaturze (Proust, Bunin) czy filmie („Boyhood”), do grona tych sztuk dołączają zatem gry komputerowe. Ryan Green zdecydował się na daleką od fotorealizmu oprawę graficzną, rezygnując także z modelowania twarzy. Nietrudno się domyślić, że zabieg ten miał uświadomić graczowi uniwersalność historii, która może spotkać każdego.

Obraz

Powszechne są opinie, że rozgrywka w That Dragon, Cancer jest wstrząsającym i wzruszającym przeżyciem. Jednocześnie to właśnie takich produkcji potrzebuje fenomen gier komputerowych, by udowodnić swoją wartość artystyczną. Zdobyć grę dostępną na Windowsa oraz OS X-a można już na jej oficjalnej stronie internetowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Zobacz także
Komentarze (23)