To już 20 lat Map Google. Tak twórcy świętują urodziny
W lutym 2005 roku Aleksander Kwaśniewski zbliżał się do końca swojej prezydentury, Jan Kaczmarek otrzymał Oscara za muzykę "Marzyciela", a Korea Północna ogłosiła, że dysponuje bronią atomową. W tym samym czasie powstała usługa, z której dziś korzysta 1/4 mieszkańców Ziemi.
Adres Google.com/Maps został aktywowany dokładnie 8 lutego 2005 roku. Tak, adres, bo choć dziś większość osób korzysta z Map Google przez aplikację mobilną, to początkowo ograniczono się do wersji przeglądarkowej.
Choć oficjalnie Mapy Google kończą właśnie 20 lat, to w poszukiwaniu ich korzeni musimy się cofnąć o dodatkowe 2 lata. Na początku 2003 roku dwaj duńscy bracia - Lars oraz Jens Eilstrup Rasmussen - stworzyli w Australii firmę Where 2 Technologies, której celem było opracowanie interaktywnej mapy z płynnym przewijaniem i zoomowaniem. W październiku 2004 startup został wchłonięty przez Google'a, a opracowane technologie stały się fundamentem późniejszych Map.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
20 lat Map Google. Są nowe funkcje
Z okazji urodzin Google ujawnił, że z Map Google korzystają aktualnie 2 miliardy osób. Firma zapowiedziała przy okazji jedną nową funkcję oraz rozbudowę już istniejących.
Po pierwsze Mapy Google na Androida i iOS zostały zintegrowane ze sztuczną inteligencją Gemini, choć na razie jedynie w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy USA będą mogli rozmawiać z aplikacją i posługując się prostym językiem zapytać o warte odwiedzenia miejsca czy poprosić o streszczenie opinii użytkowników.
Kolejna nowość związana jest z trybem Immersive View, który pozwala oglądać trójwymiarowe reprezentacje konkretnych lokalizacji z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych czy ruchu drogowego. W tym tygodniu usługa zostanie rozszerzona o 150 nowych miast, w tym Brukselę, Kioto i Frankfurt. Jest to największą aktualizacja tej funkcji w historii, bo dotychczas miast na liście było niespełna 70.
Google zapowiedział także ulepszoną nawigację samochodową z ułatwionym wyszukiwaniem atrakcji na trasie, wyraźnym oznaczeniem przejść dla pieszych i znaków drogowe, możliwością zgłaszania warunków pogodowych.
Proces wdrażania nowych funkcji już się rozpoczął, ale początkowo część z nich ma być dostępna jedynie w 30 dużych miastach.
Miron Nurski, dziennikarz dobreprogramy.pl