Aby włączyć nową opcję w programie Książki Google Play, należy wejść w ustawienia czcionki czytanej książki i włączyć suwakiem tryb „Podświetlenie nocne”.
Po jej uruchomieniu aplikacja, bazując na lokalnym czasie, będzie sama regulowała jasność ekranu oraz natężenie barw wyświetlanych kolorów. Z każdą godziną treści wyświetlane w programie Książki Google Play będą coraz bardziej stonowane, a ekran będzie nabierał ciepłej barwy.
Ekrany smartfonów i tabletów emitują duże dawki niebieskiego światła, które ma zły wpływ na ludzki organizm. Zaburza bowiem wytwarzanie melatoiny, czyli hormonu, dzięki któremu mózg człowieka „zarządza” procesem snu. Im więcej niebieskiego światła, zwłaszcza przed snem, tym trudniej zasnąć. Mózg jest też bardziej pobudzony i gorzej się regeneruje po trudach dnia. Dlatego powstały programy (na Androidzie jest to np. Twilight, na komputerze można skorzystać z programu f.lux), których zadaniem jest nakładanie na ekran urządzenia filtrów, które obniżą natężenie niebieskiego światła, dostosowując je do pory dnia.
Amazon wprowadził do swoich tabletów Fire mechanizm Blue Shade, który również ma chronić użytkowników przed szkodliwym wpływem ekranów w smartfonach lub tabletach. Teraz do tego grona dołączyło Google, dodając filtr niebieskiego światła do swojej aplikacji do czytania ebooków.