Tryb nocny z Lightbulb – lekką i otwartą alternatywą dla f.luxa
W najnowszej aktualizacji Windowsa 10 pojawił się tryb nocny, dzięki któremu można ograniczyć emisję niebieskiego światła w harmonii z cyklem dobowym. Użytkownicy zgłaszają jednak z tą funkcją problemy, przez co wciąż rozsądnym wydaje się korzystanie do tych celów z dodatkowego oprogramowania.
23.04.2017 10:54
Przez lata najpopularniejszy był f.lux, jednak nie stanowi on jedynego programu, dzięki któremu w Windowsie uruchomić można w zautomatyzowanym procesie tryb nocny. Użytkownikom, którzy niechętnie spoglądają na natywną emisję w Windowsie oraz z jakichś powodów zniechęceni są do f.luxa, można polecić program Lightbulb.
Nie różni się on zasadniczo od f.luxa, jest jednak programem Open Source. Jego kod jest dostępny w repozytorium GitHub, a instalator znajdziecie już oczywiście w naszej bazie. W stosunku do (i tak już minimalistycznego) f.luxa, Lightbulb oferuje jeszcze większą prostotę. Można powiedzieć, że jakakolwiek konfiguracja jest czysto opcjonalna: wystarczy uruchomić program, by ten zlokalizował maszynę i dopasował czas uruchomienia trybu nocnego do zachodu i wschodu słońca.
Jeżeli jednak użytkownik zechce dostosować Lighbulb do swoich preferencji, to ustawić może temperaturę barw zarówno w trybie dziennym, jak i nocnym. Zmienić można także czas przechodzenia w inny tryb, który domyślnie ustawiony jest na 90 minut. Wszystko to odbywa się za pomocą suwaków, zaś cały panel konfiguracyjny dostępny jest z poziomu tacki systemowej. Można także ustawić, czy program ma pobierać z Sieci, czy też polegać na ręcznej konfiguracji użytkownika.
Jedyną funkcją, które zabrakło, a w która przydaje się we f.luksie jest dostępność wyjątków, czyli aplikacji, dla których redukcja emisji niebieskiego światła ma być bezwarunkowo wyłączona. Tryb nocny można za to zawiesić na okres od 1 minuty do 1 dnia. Lightbulb pobrać można z naszej bazy oprogramowania.