Twój e‑PIT: Polacy złożyli 5 mln zeznań. Sprawdź, jak to zrobić

Twój e-PIT przydał się już 5 mln Polaków do złożenia rozliczenia PIT. Termin mija 30 kwietnia, do tego czasu warto zalogować się do usługi i sprawdzić, czy automatycznie wypełnione rozliczenie nie zawiera błędów. Jeśli nie, warto złożyć PIT już teraz, by szybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku.

Polacy rozliczyli już 5 mln deklaracji przez Twój e-PIT
Polacy rozliczyli już 5 mln deklaracji przez Twój e-PIT
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pio Si
Oskar Ziomek

Twój e-PIT pozwala każdemu Polakowi w kilka chwil rozliczyć podatek dochodowy za ubiegły rok. Jak podało Ministerstwo Finansów, zrobiło to już ponad 5 mln osób i to siłą rzeczy one będą w pierwszej kolejności traktowane, gdy na konta będzie wypłacana nadpłata. Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, wpierw trzeba się zalogować, ale można to zrealizować na jeden z wielu sposobów, w tym z wykorzystaniem mObywatela.

Samo rozliczenie podatku przez Twój e-PIT sprowadza się tylko do kilku kroków. Wystarczy odszukać swoje zeznanie, a potem sprawdzić jego dane. Warto pamiętać, że rozliczenie przez Twój e-PIT to tylko jedna z kilku opcji (choć dla wielu osób może być też najwygodniejsza). Alternatywnie można również skorzystać z aplikacji firm trzecich do rozliczania podatku dochodowego. Propozycje przedstawialiśmy w poradniku o rozliczaniu zeznań PIT przez internet.

Rozliczeniem PIT za 2023 rok warto zainteresować się wcześniej niż na ostatnią chwilę także ze względów technicznych. Mimo teoretycznego przygotowania usługi Twój e-PIT na coroczne obciążenie, w praktyce w chwilach nadmiernego zainteresowania użytkowników serwis potrafi działać niestabilnie. W tym roku dało się to już odnotować, kiedy usługa Twój e-PIT została uruchomiona po raz pierwszy w połowie lutego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto jednak pamiętać, że osoby, które nie zainteresują się swoim rozliczeniem PIT i tak zostaną automatycznie rozliczone. Ominie je jedynie okazja do sprawdzenia poprawności przygotowanego dokumentu w systemie, co nie zwalnia z odpowiedzialności za niego. Jeśli błędy zostaną wykryte za późno, zainteresowanemu pozostanie tylko korygowanie zeznania PIT w późniejszym terminie.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)