Twórcy TikToka proponują nową aplikację. Wystarczy zanucić melodię
Firma ByteDance, która odpowiada za TikToka, ogłosiła rozpoczęcie testów nowej aplikacji muzycznej. Chodzi o program Ripple, który pomoże nawet najmniej zaawansowanym użytkownikom tworzyć własne utwory i piosenki - wyłącznie na podstawie nucenia melodii do mikrofonu.
03.07.2023 | aktual.: 03.07.2023 17:25
Na szczegóły zwraca uwagę serwis TechCrunch. Ripple z jednej strony przypomina typowy program do obróbki muzyki typu DAW, z drugiej jednak - wykorzystuje zupełnie inne założenia. Zamiast nagrywać każdą ścieżkę audio lub MIDI z osobna, użytkownik może nucić melodie do mikrofonu, a aplikacja - wykorzystując uczenie maszynowe - zamieni je w kompletny utwór instrumentalny składający się z licznych ścieżek, w tym perkusji czy basu.
W założeniu Ripple ma pomóc użytkownikom "rozwijać kreatywność muzyczną". Nie da się ukryć, że przy takich założeniach aplikacja może być źródłem wielu inspiracji lub swego rodzaju "notatnikiem" dla muzyków, którzy chcą szybko zamienić w dźwięki pomysły, które przychodzą im do głowy. Na tym etapie Ripple jest aplikacją dostępną wyłącznie dla zamkniętego grona testerów na terenie USA.
Chociaż teoretycznie Ripple nie ma bezpośredniego powiązania z TikTokiem, twórcy zakładają, że osoby nagrywające filmy będą chciały wykorzystać Ripple, by stworzyć w prosty sposób podkłady dźwiękowe dla swoich nagrań. Rzecznik TikToka potwierdził, że aplikacje będą ze sobą współpracować na tyle sprawnie, że "utwór" stworzony w Ripple będzie można łatwo przesłać do TikToka i wykorzystać jako tło do filmu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na tę chwilę trudno powiedzieć, czy i kiedy aplikacja zostanie udostępniona w stabilnej wersji oraz w jakim tempie byłaby udostępniana na kolejnych rynkach. Mając jednak na uwadze jasne komunikowanie, że stanowiłaby uzupełnienie TikToka, który jest dostępny "wszędzie", można założyć, że o ile testy wypadną pozytywnie, aplikacja Ripple trafi na rynek w niedalekiej przyszłości i ponownie zmieni trendy, zgodnie z którymi tworzone są krótkie treści w mediach społecznościowych.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl