UKUI receptą na sukces chińskiego Ubuntu – to udany zamiennik pulpitu Windows 7
UKUI to nowe środowisko graficzne na Linuksa, pochodzące prostoz Chin. Rozwijane z myślą o dystrybucji Ubuntu Kylin potwierdzastare przysłowie, że od nadmiaru głowa nie boli. Choć bowiemobfitość środowisk graficznych na Linuksie może oszałamiać, tojednak ich wzajemna konkurencja pomaga uczynić opensource’owypulpit lepszym – mimo że jego rozwój przebiega w raczejprzypadkowy sposób. Tutaj wygląda na to, że mamy do czynienia ześrodowiskiem, które rozwiązuje całkiem konkretny problem. UKUI tointerfejs dla tych, którzy przywykli do pracy z Windowsem 7 ioczekują by linuksowy pulpit był podobny do pulpitu systemuMicrosoftu.
Rozwinięciem nazwy UKUI jest Ubuntu Kylin User Interface. Kylin,czyli chiński fork Ubuntu, oficjalnie wspierany przez Canonicala,już i tak daleko odszedł od standardowego Ubuntu, oferowanego naZachodzie. Mocno zmodyfikowane Unity, własny zestaw aplikacji,obejmujący m.in. chiński kalendarz, aplikację pogodową iasystenta migracji Youker, własne centrum oprogramowania, a do tegomechanizm pisania po chińsku Sogou, oraz zamiast LibreOffice –popularny tam WPS Office.
Warto zauważyć, że domyślnie Kylin w swoim Unity zerwał także zcharakterystycznym ustawieniem launchera aplikacji przy lewejkrawędzi ekranu, to za sprawą chińskich deweloperów udało sięwymóc możliwość umieszczenia go na dolnej krawędzi. Od tegojednak wciąż jeszcze droga daleka do upodobnienia interfejsuużytkownika do tego, co chiński użytkownik zna znajpopularniejszego w tym kraju Windowsa 7. Co by nie mówić, Unitydla kogoś, kto miał wcześniej tylko doświadczenie z „okienkami”Microsoftu, jest kompletnie niezrozumiałe.
Temu właśnie ma zaradzić UKUI. Nowe środowisko (które być może będzie domyślnie oferowane w Kylinie 17.04) powstało nabazie MATE, które przecież jest repliką oryginalnego Gnome 2.x –ale tak właśnie zmienionego, by przypominać Windows 7. Od razuzobaczymy pulpit z ikonami reprezentującymi aplikacje, dokumenty czyzasoby systemowe i pasek u dołu ekranu z menu Start, przełącznikiemaplikacji i zasobnikiem systemowym. Samo menu Start jest takzaprojektowane, by jak najbardziej przypominać to z „siódemki”,włącznie z wyświetlaniem awatarka, wyszukiwarką czy możliwościąprzypinania ulubionych aplikacji.
Dostosowano także do oczekiwań użytkowników Windowsa 7 panelsterowania Ubuntu, zadbano o detale takie jak wygląd ikon, widżetówokien i kolorystyki, wprowadzono też nowy menedżer plików Peony,który bliski jest temu, co znamy z windowsowego Eksploratora.Zmieniono też wygaszacz ekranu – a to dopiero początek prac.Stojący na czele projektu Jianfeng Li obiecuje, że z czasem dofunkcjonalności i wzornictwa Windowsa 7 dostosuje kolejne elementyUKUI. Ciekawe, czy uda mu się ta sztuczka z selektorem plików,który w Windowsie jest przecież daleko bardziej zaawansowany odwzorowanego na macOS-ie selektora z biblioteki Gtk+.
To ciekawe chińskie środowisko działa oczywiście nie tylko naKylinie (którego obraz z UKUI można pobrać ze stron projektu). Możecie zainstalować je na niestabilnym jeszcze Ubuntu 17.04. Środowisko ma własne repozytorium PPA,które należy dodać poleceniem sudo add-apt-repositoryppa:ubuntukylin-members/ukui.
Należy następnie wydać polecenie sudo apt update && sudo apt install ukui-desktop-environment.
Z góry uprzedzamy, że tak zainstalowane UKUI będzie póki co bardzo surowe i brzydkie, pozbawione całej stylizacji. Pozwala jednak wypróbować całkiem sprawnie działające komponenty interfejsu.
Podoba Wam się taka chińska replika „siódemki” na Ubuntu?