Uwaga na aktualizację Map Google – tryb offline wcale nie taki offline
Część użytkowników, także w Polsce, może już korzystać z nowej wersji aplikacji Mapy Google, oznaczonej numerem 9.32. Ostatnia aktualizacja przynosi przydatne nowości, przede wszystkim w zakresie jej działania bez konieczności połączenia z Internetem. Okazuje się jednak, że mogą być z tym pewne problemy.
25.07.2016 12:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przydatną nowością, w przypadku części miast, gdzie na Mapach wyświetlane są także informacje o transporcie publicznym (w Polsce między innymi we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Zielonej Górze czy Łodzi), są powiadomienia dotyczące opóźnień. Użytkownik może wskazać linie, z których korzysta na co dzień, a następnie otrzymać powiadomienie push w chwili, gdy autobus czy pociąg się spóźni. Użytkownicy, którzy mają już dostęp do tych możliwości, znajdą je menu w ustawieniach powiadomień.
Bardziej istotne jest jednak umożliwienie użytkownikom wykorzystywania obszarów offline. Funkcje korzystania z Map bez Sieci zostały mocno przebudowane i umożliwiają w tej chwili pobranie obszaru o powierzchni do 120 tys. kilometrów kwadratowych. Wszystkie pobrane obszary mogą być w dodatku aktualizowane, gdy użytkownik wybierze taką opcję w ustawieniach. Nie zabrakło także możliwości skonfigurowania, czy Mapy mają pobierać obszary tylko przez Wi-Fi, czy także dzięki transmisji danych.
I tu pojawiają się schody. Podczas pierwszego uruchomienia funkcji obszarów offline, wyświetlany zostaje następujący komunikat informujący, że Niewielka ilość danych może być wciąż wykorzystana, ale w trybie tylko Wi-Fi będzie ona zdecydowanie mniejsza. Trudno zatem stwierdzić, aby Google rzeczywiście nazywało rzeczy po imieniu. Informacja oznacza bowiem, że nawet w przypadku pobranego obszaru, Mapy będą pobierać dane, jeśli transmisja danych będzie włączona. Rozwiązanie stanowi oczywiście jej wyłączenie na poziomie ustawień systemowych.
Pobranie nawet najmniejszej ilości danych może spowodować oczywiście dodatkowe koszty: jeśli na przykład użytkownik nie posiada wykupionego pakietu danych, to do jego rachunku mogą zostać doliczone opłaty, zaś on pozostanie przekonany, że przecież wykorzystywał obszary offline tylko dzięki pobieraniu danych przez Wi-Fi. Nie zmienia to oczywiście faktu, że nowe możliwości korzystania z Map offline będą niezwykle przydatne, choć raczej nie należało używać deklaracji o braku konieczności połączenia z Siecią, nawet jeśli ilość pobieranych danych została zminimalizowana. Najnowszą wersję aplikacji znajdziecie w naszej bazie.