Uwaga na telefon o kredycie - to może być "robocall"
Trwa fala telefonów z nieznanych numerów od "zautomatyzowanych" konsultantów, którzy deklarują konieczność podjęcia kroków w związku z rzekomo zaciąganym kredytem. W weekend kolejna osoba z naszej redakcji doświadczyła takiego połączenia. Rozmowa realizowana jest z automatem.
08.07.2024 14:32
Oszuści sięgają po nowe metody działań, czego przykłady możemy obserwować zwłaszcza od kilku dni. Kolejna osoba w naszej redakcji odebrała telefon z nieznanego numeru, co poskutkowało rozpoczęciem rozmowy o rzekomo zaciąganym kredycie w obcej walucie. Odpowiadanie na pytania "nie po pomyśli" dzwoniącego szybko skutkuje zakończeniem rozmowy, która najpewniej jest wstępem do jakiejś formy oszustwa.
W tym przypadku rozmówca jest automatem (być może sterowanym w tle przez człowieka) - analogicznie jak w przypadku popularnego już w 2021 roku schematu połączeń z ofertami montażu fotowoltaiki z fikcyjną Klarą Sobieraj na czele - tak zwanych robocalls. Nagrane wcześniej frazy są beznamiętnie odtwarzane w kółko, by wymusić od rozmówcy pewne odpowiedzi. Kwestią do końca nieodgadnioną jest, czy w tle pracuje człowiek, który wybiera frazy do odtworzenia, czy robi to w pełni komputer.
Niezależnie od tematu tego typu rozmowy, warto być bardzo czujnym, uważać na swoje odpowiedzi (w skrajnych przypadkach może to poskutkować problemami) oraz docelowo zakończyć połączenie i ewentualnie dalej zgłębiać temat na własną rękę po samodzielnym połączeniu z infolinią w banku. Taką procedurę proponuje samo CBZC, mówiąc o tak zwanej zasadzie 30 sekund.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba pamiętać, że połączenia z nieznanych numerów to tylko jedno z zagrożeń. W podobny sposób realizowane są oszustwa zaczynające się od spoofingu telefonicznego, kiedy odbiorca jest przekonany, że kontaktuje się z nim autentyczny numer z wybranego banku. Na ekranie telefonu pojawia się prawdziwy numer infolinii lub nawet nazwa banku, jeśli numer został wcześniej zapisany wśród kontaktów. Jest to jednak podstęp.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl