Visual Studio 2013 i .NET Framework 4.5.1 już dostępne do pobrania
Wraz z upublicznieniem systemu Windows 8.1 zadebiutowało także środowisko programistyczne Visual Studio 2013, a wraz z nim .NET Framework 4.5.1 i cały szereg aplikacji, które zwykle towarzyszą wydaniu nowej wersji pakietu.
18.10.2013 | aktual.: 20.10.2013 13:51
Najważniejsze nowości w Visual Studio 2013 skupiają się wokół tworzenia aplikacji dla systemu Windows 8.1 i rozwiązań biznesowych Office 365. Rozszerzono narzędzie Blend for XAML do projektowania interfejsów, znacznie ulepszono tam chociażby IntelliSense. Ciekawostką dla programistów aplikacji webowych jest możliwość łączenia w jednym projekcie elementów ASP.NET WebForms, MVC oraz WebAPI. Wpisuje się to w forsowaną od niedawna wizję One ASP.NET i zapewne przyczyni się do ułatwienia migracji istniejących od lat aplikacji webowych do nowszych technologii.
Na pierwszy rzut oka widać także usprawnienia w codziennej pracy, czyli w tworzeniu kodu, zarządzania solucją i projektami, a także kontroli wersji. Sporo z tych usprawnień dostępnych było już wcześniej w postaci rozmaitych dodatków i narzędzi PowerTools, teraz są wbudowane od razu w bazowy produkt. Mowa tu na przykład o automatycznym uzupełnianiu nawiasów, możliwości przenoszenia linii lub bloków kodu za pomocą skrótów klawiaturowych oraz wbudowanej nawigacji i kilku trybach pracy paska przewijania. W trybie paska można wyświetlać informacje na temat położenia i śledzić błędy w bardziej bezpośredni sposób. W trybie mapy pasek przewijania przedstawia podgląd kodu źródłowego na żywo, jak również oferuje możliwość podglądu kodu z większą liczbą szczegółów w formie etykietki. Można wówczas kliknąć dokładne położenie kodu, co spowoduje przejście do danej lokalizacji. Poleceniu przechodzenia do definicji towarzyszy teraz nowa funkcja Peek Definition, która sprawia, że nie ma już potrzeby nawigowania poza obecne miejsce, aby dotrzeć do szerszego kontekstu
Ponadto Visual Studio 2013 zawiera nowy moduł Team Explorer z rozszerzoną stroną główną. Sporo nowości pojawiło się również w kwestii debugowania, zwłaszcza długo oczekiwana opcja "edytuj i kontynuuj" w 64-bitowych aplikacjach .NET 4.5.1. Nowe centrum wydajności i diagnostyki w wersji Visual Studio 2013 oferuje ujednolicony interfejs dla różnych narzędzi dostępnych w pakiecie Visual Studio. Funkcja analizatora zrzutu pamięci ułatwia diagnozowanie problemów w środowiskach produkcyjnych. Usprawnienia nie ominęły także procesu debugowania aplikacji Visual C++.
Visual Studio 2013 można pobrać w postaci wersji testowej pełnego środowiska - najlepiej od razu najbogatszej edycji Visual Studio 2013 Ultimate - lub jako oddzielne i nieco ograniczone, ale za to bezpłatne aplikacje z linii Express. Dostępne są tu Visual Studio 2013 Express for Web (tworzenie aplikacji webowych), Visual Studio 2013 Express for Windows (tworzenie aplikacji Windows Store dla Windows 8.1) oraz Visual Studio 2013 Express for Windows Desktop (tworzenie aplikacji "klasycznych" dla Windows, w trybie Pulpitu). Warto wspomnieć, że wszystkie programy dostępne są co prawda oryginalnie w języku angielskim, ale możliwe jest pobranie polskich pakietów językowych.