Visual Studio 2017 – na 20. urodziny śmiało wychodzi poza Microsoft
Visual Studio 2017 jest już oficjalnie dostępne dla wszystkichzainteresowanych. Nowa wersja tego znanego i bardzo lubianegośrodowiska deweloperskiego jest oczywiście reklamowana jako„najlepsza” i pozwalająca na „najwyższy poziomproduktywności” – ale przecież to samo będzie się mówić wodniesieniu do wersji następnej, bo jak inaczej. Pod jednym względemto wydanie jest jednak wyjątkowe. Jest rocznicowe – Visual Studioma bowiem już 20 lat.
„Dla każdego programisty, do każdej aplikacji, na każdejplatformie” – deklaruje z przesadą Microsoft, jakby zapominając,że Visual Studio na Red Hat Enterprise Linuksa jeszcze niewydało. Ale nie szkodzi, w sumie tam, gdzie ma to znaczenie, VisualStudio ma zastosowanie. .NET, desktopowe Windows, chmura Azure,aplikacje mobilne na Androida i iOS-a, mikrousługi – oraz by byłonowocześnie, „pełna integracja z kontenerami Dockera”.
Na oficjalnej stronie projektu Microsoft wymienia główne atutytego nie mającego specjalnej konkurencji IDE (bo przecież trudnoEclipse uznać za konkurencję). Dostajemy więc rozliczne funkcjemające przyspieszyć pisanie oprogramowania: sprawdzanie nażywo zależności kodu C# i VB.NET, nowe możliwościprzeszukiwania kodu (na czele ze świetnie wyglądającąwyszukiwarką Go to All), filtrowanie w IntelliSense i narzędzia dorefaktoryzacji kodu oraz analizy stylu.
By nie było, że Visual Studio to tylko C# i inne .NET-owe języki– środowisko doczekało się pełnego wsparcia dla nowych funkcjiC11 i C14, najnowszych standardowych funkcji JavaScriptu iTypeScriptu i lepszej inferencji typów dla tych języków. Ba,VisualStudio zapewnia teraz pełne wsparcie dla narzędzikompilacyjnych CMakedla C++ (można bezpośrednio ładować projekty CMake do nowejwersji IDE) i pozwala na programowaniena Linuksa (wtyczka Visual C++ for Linux Development stała sięczęścią IDE).
Po napisaniu programu trzeba będzie poprawiać w nim błędy. Wtym pomogą testyjednostkowe na żywo, funkcje pomocy wyjątków, oraz funkcja Runto Click, która pozwala uruchomić fragment kodu jednym kliknięciemdo wskazanej linii.
Gdy błędy zostaną już wyeliminowane, pozostaje wdrożenieaplikacji – tak płynne, jakbyś pracował w środku centrumdanych Azure. No cóż,integracji z chmurą tu nie brakuje, szkoda tylko, że nie widaćniczego poza Azure, choć przecież nie jest to najpopularniejszachmura na świecie. Przygotowany w Visual Studio 2017 kontenerDockera można jednak umieścić sobie wszędzie tam, gdzie podspodem będzie działać Windows.
Przynajmniej pod względem pracygrupowej Microsoft wychodzi poza syndrom Not Invented Here.Oczywiście mamy obsługę projektów Visual Studio Team Services,ale przede wszystkim obsługiwany jest GitHub. Można zresztą zapomocą funkcji Open Any Folder przejść do pracy nad dowolnym kodembez kombinowania z projektami.
Jeśli chcecie robićprawie-natywne aplikacje na najpopularniejsze urządzenia mobilne, topomoże w tym Xamarin. Cały zestaw narzędzi, z debugerem,profilerem i generatorem testów jednostkowych pozwala na tworzenieoprogramowania na Androida, iOS-a (oraz oczywiście Windowsa). VisualStudio ma być też zgodne z Apache Cordova, czyli tą platformą dopisania aplikacji mobilnych w językach webowych.
Na koniec należy wspomnieć oulepszeniach w samym Visual Studio 2017. Przede wszystkim zobaczymynowy lekki instalator, które pozwoli bardzo szybko zainstalowaćtakie IDE, jakiego potrzebujemy, do konkretnych zadań – czy tobędzie standardowe pisanie w .NET, czy może pisanie nowomodnychaplikacji na node.js. Zbędne moduły po prostu nie są instalowane.Dzięki optymalizacjom samych modułów, zmniejszono zaś zużyciepamięci, przyspieszono uruchamianie środowiska, jak i responsywnośćpracy z nim – szczególnie w projektach C++.
Chcecie wiedzieć więcej?Zapraszamy na oficjalnego bloga Visual Studio, tam dokładnieopisano, conowego. Darmową wersję Community znajdziecie na stronachMicrosoftu, tam też znajdują się wersje trial wersjiProfessional i Enterprise.