WhatsApp i Messenger obsłużą inne komunikatory. Start w marcu 2024 r.
WhatsApp i Messenger będą wyświetlać wiadomość z innych komunikatorów - przynajmniej w Unii Europejskiej i podstawowym zakresie przesyłania wiadomości i zdjęć. To efekt wchodzącej w życie ustawy o rynkach cyfrowych (DMA), do której w praktyce WhatsApp przygotowywał się od dwóch lat.
WhatsApp i Messenger już niedługo pozwolą rozmawiać z osobami korzystającymi z innych komunikatorów, co jest realizacją postanowień unijnej ustawy o rynkach cyfrowych, znanej także jako DMA. Zgodnie z ustaleniami, programy mają być gotowe do obsługi wiadomości z innych komunikatorów od marca 2024 roku, do czego przygotowania zauważono w samej aplikacji już we wrześniu ubiegłego, a jak właśnie ustalono, w tle prace nad takim wdrożeniem trwały jeszcze dłużej, bo od dwóch lat.
Zgodnie z informacjami, które ujawnił Dick Brouwer, dyrektor techniczny WhatsAppa, w wywiadzie dla Wired, współpracujące ze sobą komunikatory najprawdopodobniej będą musiały szyfrować wiadomości z wykorzystaniem protokołu Signal, potem spakować je jako XML, a do wyświetlania odebranych wiadomości łączyć się z serwerem WhatsAppa. Takie rozwiązanie zostanie zaproponowane m.in. dlatego, że szyfrowanie Signala stosowane jest w Wiadomościach Google czy komunikatorze Skype.
Wszystko wskazuje na to, że jako pierwszy z WhatsAppem ma współpracować macierzysty Facebook Messenger (i na odwrót), ale założenie jest takie, by docelowo był to także Signal, Telegram czy inne komunikatory. Niezbędne będzie jednak do tego podpisanie stosownych umów między firmami i wdrożenie techniczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W efekcie uruchomienie "interoperacyjności" komunikatorów, o której mowa w DMA, może nastąpić nieco później. Z ustaleń wynika, że w marcu 2024 roku Meta przedstawi szczegóły wdrożenia nowych funkcji w WhatsAppie i Messengerze. Inne firmy chcące wyświetlać wiadomość ze swoich czatów w komunikatorach Mety będą zaś miały kilka miesięcy na wdrożenie odpowiednich mechanizmów.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl