Wikipedia w kropce: zabójca siedmiu osób chce aktualizacji artykułu na swój temat
Wikipedia to dziś jedna z najbardziej wpływowych baz wiedzy. Ze świecą szukać internetowej dyskusji, w której żaden z debatujących nie powołałby się na nią, jako na obiektywne źródło. Dzieje się tak mimo wielu nieścisłości czy czasem wręcz rażącego braku rzetelności wytykanego przez akademików. Być może ten stan rzeczy zmienią doniesienia o aktywności Charlesa Watsona, przebywającego w więzieniu za zabójstwo siedmiu osób (między innymi Sharon Tate) podczas swojej działalności w grupie Charlesa Mansona.
Nie brakuje także w polskojęzycznej Wikipedii artykułów dotyczących konkretnych osób, które sprawiają wrażenie zredagowanych przez samego zainteresowanego lub osoby przez niego opłacane. W przypadku mniej znanych polityków jest to wręcz powszechne. Ta sytuacja nie różni się diametralnie od sprawy Charlesa Watsona vel Teksa Watsona, który postanowił działać w sprawie artykułu dotyczącego jego osoby dostępnego w Wikipedii.
Informacje na ten temat ukazały się na łamach bloga The Wikipedian prowadzonego przez Williama Beutlera, zaangażowanego i aktywnego redaktora anglojęzycznych artykułów w Wikipedii. W ostatni czwartek na łamach grupy dyskusyjnej opublikowany został przez jednego z wolontariuszy plik PDF zawierający propozycję zmian w artykule na „Tex Watson”. Były to skany wydruków wraz z ręcznie naniesionymi propozycjami poprawek. Ich autorem był sam Tex Watson.
Trudno stwierdzić, aby wymagania Watsona były nieuzasadnione. Sugerował on między innymi, aby tytuł artykułu zawierał oprócz pseudonimu także jego prawdziwe imię, prosił o usunięcie informacji o przydomku Szalony Charlie oraz uzupełnienie danych o takich elementanch swojego życia, jak wczesna młodość czy działalność literacka. Najważniejsze jednak, że pod względem formalnym jego sugestie są więcej niż uzasadnione, przez co społeczność redaktorów i moderatorów ma obowiązek rozważyć aktualizację artykułu.
Jest to o tyle istotne, że skazaniec zdaje się nieźle orientować w organizacji artykułów na Wikipedii i procesie moderacji. Sam Beutler wskazuje również na inny problem dotyczący wolności słowa i wypowiedzi, czego ostoją ma przecież być Wikipedia. Okazuje się bowiem, że aby dochować wierności ideom konieczne jest oddanie głosu wielokrotnemu zabójcy i dołączenie zredagowanego przez niego artykułu do bazy wiedzy, z której korzystają, i na którą powołują się codziennie, miliony internautów.