Wikipedia wykorzystana do reklamowania wyszukiwarki torrentów
Jak wypromować nową wyszukiwarkę torrentów? Obecnie nie jest to proste, choćby ze względu na usuwanie ich z list wyników przez Google, czy coraz skuteczniejsze działania władz i organizacji zrzeszających właścicieli praw autorskich. Do omijania stawianych skrupulatnie przeszkód może jednak z powodzeniem być wykorzystywana... Wikipedia.
Przed problemem wypromowania się i zdobycia wielu nowych użytkowników stanęła uruchomiona w kwietniu strona RapidTorrent, która jest wyszukiwarką torrentów, jakich (jeszcze) wiele. Bez odpowiedniej promocji, strona mogła zniknąć wśród wielu podobnych, mając niewielką liczbę użytkowników. Postanowiono więc zwiększyć ruch na stronie, a miejscem reklamy stała się Wolna Encyklpoedia.
Administracja RapidTorrent edytowała artykuły na Wikipedii dotyczące stron i usług powiązanych z torrentami. Na przykład w artykule o BTDigg czy ExtraTorrent, pojawiał się dopisek, że twórcy wspomnianych usług uruchomili nową, szybką wyszukiwarkę torrentów. Link do wyszukiwarki prowadził do RapidTorrent.
Oprócz dodania linków i dopisku, w wybranych artykułach podmieniono główny adres danej strony. Przykładowo po wejściu na francuską wersję Wikipedii i włączeniu artykułu o Nyaa Torrents, link nie prowadził do nyaa.se, a do rapidtorrent.info. Osoby, które kliknęły na ten link, dodatkowo zostały przywitane informacją o tym, że strona prowadzona jest przez pierwotny zespół NYAA. Nie zabrakło także prośby o darowizny w bitcoinach.
Abstrahując już od kwestii samego piractwa, praktyki RapidTorrent skłaniają do zastanawiania nad inną kwestią: skuteczności moderacji Wikipedii. Nietrudno wyobrazić sobie przecież scenariusz, w którym w pewnym momencie Wolna Encyklopedia stanie się istną platformą reklamową poprzez lokowanie treści w artykułach.