Windows 10 będzie łatwiejszy w obsłudze, właśnie ulepszono karty w Eksploratorze

Do użytkowników Windowsa 10, którzy zdecydowali się nie czekać na dalsze ulepszenia na gałęzi RS4 i przeskoczyli naprzód do gałęzi Redstone 5, by testować najświeższe nowości, trafia już kolejny build oznaczony numerem 17639. Znakomita większość zmian w tym wydaniu skoncentrowana jest na dalszych ulepszeniach obsługi Windowsa z wykorzystaniem kart w Eksploratorze. Wszystko wskazuje więc na to, że jesienią to właśnie ta duża zmiana w systemie będzie tą najbardziej promowaną.

Windows 10 będzie łatwiejszy w obsłudze, właśnie ulepszono karty w Eksploratorze
Oskar Ziomek

Mowa oczywiście o zwiększaniu możliwości funkcji Sets, która umożliwia grupowanie programów w ramach jednego okna, a później także przywracanie całych sesji. To funkcjonalność, która od dłuższego czasu była w Windowsie pożądana, cieszyć więc może fakt, iż Microsoft stara się nie traktować jej po macoszemu. Jak wynika z informacji o najnowszej wersji, od teraz karty zyskały nowe ustawienia, ale nie tylko.

Nowe ustawienia kart Sets. Źródło: Windows Blogs.
Nowe ustawienia kart Sets. Źródło: Windows Blogs.

Nowe są również pozycje w Pliku, skąd można od teraz uruchamiać nowe karty lub całe okna, a także w menu kontekstowym Eksploratora, co pozwoli otworzyć zawartość folderu w nowej karcie, podobnie jak możemy robić z linkami podczas przeglądania Internetu. Ponadto karty można od teraz dowolnie przeciągać i przerzucać pomiędzy kolejnymi ich zestawami w innych oknach, a także przełączać skrótami klawiaturowymi.

Nowy element kontekstowego menu w Eksploratorze. Źródło: Windows Blogs.
Nowy element kontekstowego menu w Eksploratorze. Źródło: Windows Blogs.

Dodatkowo stworzono również nowe menu kontekstowe, które pojawi się po kliknięciu na wybraną kartę oraz poprawiono wiele pod maską, głównie pod kątem skuteczności przywracania zestawów kart po ich zamknięciu. O wszystkich zmianach w tym zakresie przeczytać można w informacjach na Blogu Windowsa.

Nowe menu kontekstowe po kliknięciu na wybraną kartę. Źródło: Windows Blogs.
Nowe menu kontekstowe po kliknięciu na wybraną kartę. Źródło: Windows Blogs.

Zmiany nie dotyczą tylko kart

Chociaż wyraźnie widać, że to zmiany związane z Sets zdominowały listę ulepszeń w najnowszej kompilacji z gałęzi RS5, nie są to jednak zmiany jedyne. Nowością jest również implementacja wskaźnika naładowania baterii dla urządzeń sparowanych z komputerem przez Bluetooth oraz naprawa błędu w kalkulatorze, w wyniku którego pierwiastek z czterech pod maską nie wynosił równo 2 (choć taki wynik był wyświetlany), co mogło mieć pływ na dalszy przebieg obliczeń.

Poza tym jak zawsze pojawiła się również seria mniejszych ulepszeń, w tym rozwiązanie błędu z duplikowaniem wpisów w Menedżerze Dysków czy wyeliminowanie problemu z samoczynnym zamykaniem się niektórych aplikacji UWP. Co ciekawe, najnowsza kompilacja to również usunięcie jednej z funkcji, co jak argumentują twórcy, ma się przełożyć na mniejszą szansę, iż użytkownik poczuje się zagubiony.

Microsoft zdecydował się bowiem usunąć pasek pozwalający kontrolować jasność ekranu z poziomu zaawansowanych opcji zasilania oraz opcji zasilania w panelu sterowania. Jasność będzie więc można kontrolować wyłącznie skrótami klawiaturowymi, z poziomu ustawień wyświetlania lub Centrum Akcji.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (82)