Windows 10 build 10056: rozpoznawanie muzyki, ulepszone Menu Start i kalendarz

Choć Microsoft wydał w połowie marca nową kompilację testową systemu Windows 10, do Internetu wciąż trafiają nowsze, nieoficjalne wydania. Dzięki nim możemy przekonać się, co takiego wprowadzono, a także jakich zmian powinniśmy się spodziewać. Wersja 10056 zapowiada się ciekawie, wprowadza nieco ulepszone Menu Start i opcję rozpoznawania i wyszukiwanie muzyki.

Windows 10 build 10056: rozpoznawanie muzyki, ulepszone Menu Start i kalendarz
Redakcja

Zmiany nie są rewolucyjne, ale pokazują, że korporacja naprawdę słucha swoich użytkowników i wprowadza poprawki, jakie mają pomóc w obsłudze Windows 10. W przypadku nowego Menu Start wyposażonego w interaktywne kafelki zdecydowano się przenieść przycisk zasilania. Dotychczas był umieszczony po prawej, w górnej części. Teraz znajduje się po lewej, pod listą aplikacji, a więc tam, gdzie mogliśmy go znaleźć w starszych odsłonach systemu Windows. Zrobiono to w oparciu o opinie testerów, którzy domagali się zmodyfikowania układu elementów.[img=menustart1]Zmiana wydaje się zabiegiem kosmetycznym, ale weźmy pod uwagę, że za sprawą tego typu detali wielu użytkowników nie było w stanie zamknąć systemu Windows 8. Dopiero kolejne jego aktualizacje odpowiednio wyeksponowały przycisk do zamykania, choć dla niektórych osób nadal nie jest to operacja tak wygodna, jak kiedyś. Kolejna zmiana to możliwość dowolnego ustawiania rozmiaru Menu Start. Do tej pory jego wielkość była ustawiana automatycznie w oparciu o funkcję Continuum (tryb desktopowy z klasycznym menu i tabletowy z ekranem startowym). Rozmiar możemy zmieniać zarówno w pionie jak i poziomie. Ułatwiono także tworzenie grup aplikacji.

W nowej kompilacji znajdziemy również inne zmiany. Pierwsza to wprowadzenie nowego ekranu zegara i kalendarza, które teraz są wykonane na wzór aplikacji Modern tj. spłaszczone i nastawione na większą czytelność. Nowy wygląd został wprowadzony już w wersji 9926, ale w jej przypadku wymagał edycji w rejestrze w celu odblokowania. Oprócz tego możemy natknąć się na czarny pasek powiadomień, dodatkowe ustawienia personalizacji (np. kolory i motywy) w nowym panelu sterowania. Asystentka Cortana zyskała opcję rozpoznawania i wyszukiwania muzyki na podstawie tego, co zarejestruje mikrofon, ale jak na razie opcja ta nie działa i nie zwraca żadnych wyników.

Źródło: winbeta.org
Źródło: winbeta.org

Odradzamy pobieranie z Sieci nieoficjalnych kompilacji i ich używanie – nigdy nie wiadomo, czy taki system nie został zmodyfikowany i czy po jego zainstalowaniu nasz komputer nie stanie się zombie w ramach botnetu. Wersje takie mogą wykradać nasze dane, a nawet w przypadku wycieku bezpośrednio z Microsoftu i bez „niespodzianek” będą niestabilne i nie nadają się do pracy. Jeżeli chcecie zapoznać się z nowościami w aplikacjach Outlook i Outlook Calendar z wydania 10051, zapraszamy do wpisu AntyHakera. Przetestował on wspomnianą wersję i zaprezentował nowości.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (154)