Windows 10 build 15031 – pomysłowe ulepszenia i pełno usterek
Oznaczony numerkiem 15031 nowy build Windowsa 10 dla Insiderów,który udostępniony został dziś w szybkim pierścieniuaktualizacji, pobierał się niezbyt szybko – ale oto jest,przynosząc ulepszenia w ergonomii systemu i sporo poprawek.
Zacznijmy od tego co nowe. Microsoft zauważył, że ludzie czasemna komputerach robią dwie różne rzeczy. Z okienkowymi aplikacjaminie ma problemu, szczególnie na panoramicznych ekranach, ale co ztymi, które zajmują cały ekran? Nowy tryb zwartej nakładki(Compact Overlay) przeznaczony jest dla aplikacji uniwersalnych(UWP). Kiedy okienko takiej aplikacji zostanie przełączone do UWP,to wówczas będzie wyświetlane nad innymi, np. gdzieś w roguekranu. W przyszłości z trybu tego ma korzystać m.in. SkypePreview oraz aplikacja Filmy i TV.
Druga godna uwagi nowość to Dynamiczna Blokada (Dynamic Lock).Po sparowaniu smartfonu przez Bluetooth z komputerem, można włączyćteraz w Windowsie tryb, który sprawi, że gdy się z tym smartfonemoddalimy, ekran zostanie po 30 sekundach automatycznie zablokowany.System stale sprawdza, czy smartfon pozostaje w zasięgu a sygnałjest wystarczającej siły. Jedyną wadą tego rozwiązania jestczynnik ludzki – a co, jeśli zapomnimy smartfon wziąć ze sobą?
Projektanci Microsoftu zrezygnowali też ze starej ikonkiudostępniania, która jeśli się komuś z czymś kojarzyła, to ztym logo Ubuntu od obejmujących się w trójkącie ludzi. Teraz tobędzie pół prostokąta, z którego na zewnątrz wyłania sięstrzałka. Cóż, znaczenie bardziej oczywiste – designerzy sąpewni, że zmiana pomoże milionom użytkowników Windowsa, którzywcześniej nawet nie mieli pojęcia, że mogą coś udostępnić.
Wprowadzony niedawno Game Bar, nowy pasek gamingowy dla trybugracza, doczekał się kolejnych ulepszeń. Teraz po wywołaniu gokombinacją Win+G dostajemy wsparcie dla dodatkowo 52 gier, w tymtakich hitów jak Civilization VI, Deus Ex: Manking Divided, GTA V,Mass Effect 3, Titanfall 2, Watch Dogs 2 i XCOM 2.
Lista poprawek jest jeszcze dłuższa. Z najważniejszych wartowspomnieć o wyłączaniu Cortany w instalatorze OOBE, gdy komputernie ma wyjścia audio, usunięciu problemu z Cortaną zużywającądużą część mocy obliczeniowej procesora, naprawieniu działaniaprzełącznika trybu grania, który niewłaściwie pokazywał swójstatus, wyciszaniu dźwięku po otworzeniu menu Start, poprawieniuprzypinania aplikacji z listy jako kafelków menu Start, naprawieniuprzechwytywania wskazanego fragmentu ekranu, umożliwieniu zmianynazwy wolumenów w menedżerze plików, czy umożliwieniu wpisaniaznaku „?” przy polskich ustawieniach klawiatury w wyszukiwarceUstawień.
Coś tam naprawiono, ale sporo jest w tym buildzie zepsutychrzeczy, o czym Microsoft uprzejmie donosi. Największym problememmoże być samo pobranie aktualizacji, która długo będziewyświetlać stan 0%. Bez obaw, coś tam w tle się dzieje, w końcuwersja 15031 zostanie pobrana. Trzeba też uważać na usługęSpectrum.exe, która może zepsuć dźwięk, obciążyć I/O dysku i„zamulać” przeglądarkę Edge. Psują się także narzędziadeweloperskie w Edge, a Centrum Akcji traci kolory.
By było zaś śmieszniej, jeśli zechcecie sparować smartfon podkątem tej nowej Dynamicznej Blokady, to aplikacja Ustawień możesię zawiesić. No cóż, dobrze, że to oprogramowanie w wersji,powiedzmy to szczerze – alfa. Nie zalecamy korzystania z buildów zFast Ringu do celów produkcyjnych.