Windows 11: jak sprawdzić kartę graficzną?
W systemie Windows 11 informacje o karcie graficznej można uzyskać na kilka sposobów. Różnią się one stopniem trudności, a o wszystkich dowiecie się z niniejszego poradnika.
Windows 11 gości w coraz większej liczbie komputerów. Zaawansowani użytkownicy szybko odnajdą się w nowym środowisku. Mniej doświadczeni na początku poznawania nowej odsłony Windowsa mogą trochę kluczyć. Zwłaszcza wtedy, gdy chcą sprawdzić, z jakich komponentów został zbudowany ich komputer. Oto, jak sprawdzić, jaka karta graficzna znajduje się we wnętrzu komputera.
Windows 11: jak sprawdzić kartę graficzną?
Zacznijmy od tego, że sprawdzenie karty graficznej w Windows 11 możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Zaczynamy od najszybszego z nich. Klikamy prawym klawiszem myszki na ikonie START. Następnie z listy wybieramy MENEDŻER ZADAŃ.
W nowym oknie przechodzimy do zakładki WYDAJNOŚĆ. To tu skrywają się interesujące nas dane. W kolumnie po lewej stronie odnajdujemy zakładkę PROCESOR GRAFICZNY, już z tego poziomu będziemy mogli zidentyfikować kartę graficzną. Tu też sprawdzimy, ile pamięci do dyspozycji ma grafika.
Drugi sposób to odwiedziny w menedżerze urządzeń. Ponownie klikamy prawym klawiszem myszki na START. W kolejnym kroku wybieramy MENEDŻER URZĄDZEŃ. W nowym oknie, na drzewku odnajdujemy opcję KARTY GRAFICZNE (może być ich kilka w komputerze).
Po rozwinięciu zobaczymy nazwę karty lub kart, które znalazły się w komputerze.
Inną drogą do sprawdzenia, jaka karta graficzna znajduje się w naszym komputerze, jest przejście przez ustawienia ekranu. W tym celu na pulpicie klikamy prawym klawiszem myszy i menu kontekstowego wybieramy USTAWIENIA EKRANU.
W kolejnym oknie odnajdujemy POWIĄZANE USTAWIENIA i klikamy w ZAAWANSOWANE WYŚWIETLANIE. Nazwa karty graficznej znajduje się obok informacji o wyświetlaczu.
Można też sprawdzić, jaką mamy kartę, przez polecenie dxdiag. Tym razem klikamy lewym klawiszem myszki na START, następnie wpisujemy dxdiag, pojawi się opcja uruchomienia polecenia.
Po otwarciu nowego okna przechodzimy do zakładki EKRAN, gdzie znajdziemy rozbudowane informacje o zainstalowanej karcie graficznej.
Jak widać, jedno zagadnienie można rozwiązać na kilka sposobów. Oczywiście przytoczone tu przykłady należą do tych najszybszych i najprostszych. Gdybyśmy chcieli wyciągnąć jeszcze więcej informacji, należałoby skorzystać z zewnętrznej aplikacji, tu zdecydowanie polecamy mały programik GPU-Z, który ma ogromny potencjał, może nawet monitorować temperatury i taktowanie GPU podczas pracy.
Krzysztof Fiedor, dziennikarz dobreprogramy.pl