Windows 11: jak sprawdzić konfigurację sprzętową?
Wiedza na temat bazowych komponentów komputera w wielu przypadkach okazać się może przydatna. W tym poradniku pokazujemy, jak w Windows 11 sprawdzić konfigurację sprzętową komputera.
Niezależnie od tego, czy chcielibyśmy zaktualizować sterowniki w Windows, czy zmodernizować konfigurację komputera, warto znać bazowe komponenty. Jeśli takiej wiedzy nie posiadamy, to z pomocą przychodzą nam dedykowane do tego celu narzędzia lub funkcje zintegrowane z Windows 11.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposób 1: Funkcja Informacje o systemie
Podstawowe informacje na temat bazowych komponentów komputera i Windowsa 11 uzyskać możemy dzięki funkcji Informacje o systemie. Aby ją uruchomić rozwiń menu Start, w wyszukiwarce wpisz "Informacje o systemie" i kliknij odpowiednią opcję. Wyświetlone zostanie okno, w którym znajdziemy dane nt. procesora, pamięci RAM czy dokładnej wersji zainstalowanego na komputerze środowiska operacyjnego.
Sposób 2: Narzędzie Menedżer zadań
Kolejną metodą, która daje możliwość podejrzenia podstawowych informacji o konfiguracji sprzętowej komputera z poziomu Windowsa 11 jest narzędzie Menedżer zadań. Uruchomić je możemy, klikając prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierając z menu kontekstowego opcję Menedżer zadań. Podgląd konfiguracji sprzętowej uzyskamy po przejściu na zakładkę Wydajność. Poza podstawowymi informacjami znajdziemy tutaj dane o stopniu użycia poszczególnych zasobów procesora, pamięci, magazynu danych czy połączenia internetowego.
Sposób 3: Narzędzie Menedżer urządzeń
Konfigurację sprzętową komputera uzyskamy także z poziomu Menedżera urządzeń. Uruchomić go możemy rozwijając menu Start, wpisując w wyszukiwarce "Menedżer urządzeń" i wybierając z wyników wyszukiwania odpowiednią opcję. W wyświetlonym oknie znajdziemy pełne zestawienie poszczególnych komponentów zamontowanych w komputerze. Aby uzyskać informacje o modelu danego podzespołu wystarczy rozwinąć odpowiednią opcję (np. Karta graficzna, Karta sieciowa itp.).
Sposób 4: Narzędzie diagnostyczne DirectX
Dane na temat konfiguracji sprzętowej wyświetlić potrafi także Narzędzie diagnostyczne DirectX. Zainicjować je możemy, uruchamiając wiersz poleceń (klawisz z logiem Windowsa + R) i wpisując komendę dxdiag. W oknie głównym dostępne są 4 zakładki dostarczające różnych informacji na temat bazowych komponentów, karty graficznej i dźwiękowej.
Opisane powyżej metody podglądu konfiguracji sprzętowej dostarczają jedynie podstawowe informacje. Bardziej szczegółowe dane o podzespołach komputera uzyskamy, wykorzystując dedykowane do tego celu narzędzia. Wśród godnych polecenia wymienić należy HWiNFO, AIDA64 Extreme i Speccy.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl