Windows 11 nie obsłuży aplikacji z Androida. Koniec wsparcia WSA
Z Windowsa 11 zniknie obsługa aplikacji na Androida, która jest realizowana dzięki wirtualizacji poprzez Windows Subsystem for Android. Microsoft zapowiedział, że usługa nie będzie dalej wspierana od marca 2025 roku, ale do tego czasu można jeszcze korzystać z zainstalowanych już aplikacji.
06.03.2024 | aktual.: 06.03.2024 13:36
Wyłączenie WSA w Windowsie jest już przypieczętowane. Jak wynika ze zaktualizowanej dokumentacji Windowsa 11, w systemie już teraz nie da się instalować nowych aplikacji Androida lub tych pobranych ze sklepu Amazon Appstore. Wszystko wskazuje na to, że pomysł się po prostu nie przyjął. Obsługa androidowych aplikacji była bowiem jedną z szumniej zapowiadanych wraz z premierą Windowsa 11 w 2021 roku.
Microsoft podaje w dokumentacji, że nowych aplikacji wymagających WSA nie da się używać w Windows 11 począwszy od 5 marca 2024 roku. Dokładnie rok ma trwać dalsze wsparcie techniczne i obsługa mechanizmu, który pozwala użytkownikom korzystać z tych programów, które zostały zainstalowane wcześniej. Dostęp do oprogramowania ma zostać zakończony 5 marca 2025 roku. Do tego czasu trzeba pogodzić się z faktem, że z Windowsa 11 WSA po prostu zniknie, a aplikacji z Androida nie uda się uruchomić.
Warto zwrócić uwagę, że Microsoft poświęcił wiele czasu na rozwinięcie możliwości parowania smartfonów z Androidem z Windowsem 11. W ten sposób można między innymi obsługiwać wiadomości czy od niedawna edytować zdjęcia i zrzuty ekranu w Narzędziu wycinanie, co jest automatycznie proponowane po wykryciu nowego pliku w urządzeniu mobilnym - to jedna z nowości w aktualizacji Moment 5.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby zacząć korzystać z tych możliwości systemu, konieczne jest zainstalowanie odpowiednich aplikacji i konfiguracja, co wyjaśniamy w kompleksowym poradniku. Do najważniejszych opcji aplikacji Łącze z telefonem w komputerze należy:
- wyświetlanie powiadomień ze smartfonu z Androidem,
- wygodne przesyłanie zdjęć i ich edycja,
- nawiązywanie połączeń głosowych,
- wyświetlanie wiadomości tekstowych.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl