Windows długo się włącza? Jest na to sposób

Ustawienia autostartu w Windows 11
Ustawienia autostartu w Windows 11
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Oskar Ziomek

21.09.2024 08:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli Windows włącza się długo, jednym z powodów może być "zatłoczony autostart". To lista programów, które uruchamiają się automatycznie, co może wydłużyć czas potrzebny na włączenie Windowsa. Sprawdzenie tej listy jest szczególnie ważne w starszych komputerach oraz tych z dyskami HDD.

Windows 11, podobnie jak poprzednie wersje, uruchamia razem z systemem wiele aplikacji i modułów. Niektóre z tych programów są niezbędne do prawidłowego działania urządzeń peryferyjnych, jednak wiele z nich niepotrzebnie wydłuża czas uruchamiania komputera. Manipulując zawartością autostartu można wpłynąć na czas włączania peceta i jego gotowość do pracy

By to zrobić, warto przejrzeć listę i wyłączyć programy, które nie są potrzebne podczas uruchamiania systemu, co może zaoszczędzić cenne sekundy. Aby sprawdzić listę autostartu w Windows 11, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Esc na klawiaturze, co uruchomi Menedżer zadań.

Aplikacje w autostarcie w Windows 11
Aplikacje w autostarcie w Windows 11© dobreprogramy | Oskar Ziomek

Lista autostartu znajduje się jako czwarta opcja w menu po lewej stronie. Po kliknięciu tej opcji, pojawi się tabela z programami, które mogą uruchamiać się automatycznie razem z systemem. Większość z nich będzie prawdopodobnie aktywna, co wpływa na czas "gotowości systemu Windows" po uruchomieniu komputera. Różnica jest zauważalna szczególnie w starszych komputerach i tych z dyskami talerzowymi (HDD), które mają największy wpływ na przełączanie się pomiędzy uruchamianymi programami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby usunąć program z autostartu, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybraną aplikację i wybrać "wyłącz". Podczas następnego uruchomienia komputera, Windows pominie daną aplikację. Na liście można znaleźć programy, które uruchamiają się automatycznie, mimo że użytkownik nie jest tego świadomy lub ich nie potrzebuje.

Przykładem jest dodatkowe oprogramowanie drukarki, które działa w tle, aby umożliwić szybki dostęp do funkcji skanowania czy drukowania. Jeśli jednak korzystasz z tych funkcji sporadycznie, może być lepiej wyłączyć automatyczne uruchamianie, aby przyspieszyć uruchamianie systemu o kilka sekund.

Ważne jest, aby wybrane do wyłączenia programy były przemyślane. Na przykład, oprogramowanie obsługujące mysz i klawiaturę może być niezbędne do właściwego działania ustawionych skrótów i gestów. Programy, które chcemy uruchamiać automatycznie, takie jak Microsoft Teams, także muszą pozostać na liście.

Programy

Zobacz więcej
oprogramowaniewindows 10windows 11
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)
Zobacz także