Duże monitory do pracy (UHD 4K, UWQHD, WQHD, ...)
18.10.2020 14:15
Postaram się zawrzeć garść doświadczeń i odpowiedzi na, które ja sam nie mogłem znaleźć odpowiedzi przymierzając się do zamiany swoich dwóch monitorów na jeden większy.
Wielkość, proporcje, rozdzielczość ...
Obecnie posiadam 28 calowy monitor UHD 4K i mogę powiedzieć, że minimalna odległość od ekranu, który zapewnia komfortowe warunki to 75cm, przy niższej płaski ekran wygląda po prostu dziwnie (ekran ma 63cm szerokości). Analogicznie szersze ekrany będą wymagały większych odległości. Dla ekranu o szerokości 90cm potrzebowałem przynajmniej 80cm odstępu.
Co się tyczy optymalnych rozdzielczości to w mojej opinie jest tak:
- 21 cala => 1920 x 1080
- 27 cala => 2560 x 1440
- 30+ cala => 4K
Oczywiście jest możliwość przeskalowania obrazu w dół co powinno połączyć największe zalety czyli dużą gęstość pikseli z odpowiednim rozmiarem interfacu.
... zaokrąglony obraz?
Niestety tutaj nie mogę za dużo powiedzieć, obraz powinien wyglądać bardziej naturalnie nawet przy dużych szerokościach ale trzeba pamiętać, że przy większej odległości będziemy mieć analogiczny program jak z płaskim przy niewielkiej odległości. Jeśli czasem używacie monitora jak telewizora (tak jak ja) to okrągły ekran może pluć odczucia.
Jednoczesny obraz z dwóch źródeł (PIP, PBP)
To nie jest takie oczywiste, że wybrany monitor akurat będzie miał taką możliwość, szczególnie zaskoczyło mnie LG, które nawet w monitorach mających 34 cale nie daje takiej opcji domyślnie.
Jedna mysz i klawiatura dla dwóch komputerów
Początkowo myślałem, że dzięki HUBowi USB wbudowanemu w monitor będę mieć możliwość sterowania dwoma komputerami jednocześnie w zależności od aktualnie podłączonego źródła obrazu - to był błąd... HUB rozdziela sygnał tylko od komputera podłączonego przez USB do monitora.
Jakie mamy możliwości na osiągnięcie celu?
- monitor ze switchem KVM (raczej rzadka i kosztowna możliwość)
- osobny switch KVM (niestety nie jestem w stanie powiedzieć jak sprawują się takie urządzenia, dopiero takie zamówiłem natomiast mogę powiedzieć, że przełączenie wymaga użycie fizycznego przycisku)
- oprogramowanie LG (dual controller) - umożliwia sterowanie przez jeden z komputerów ale wymaga aby oba były uruchomione
- odpowiednia mysz i klawiatura - widziałem taki zestaw od Logitecha, który ma chyba dwa osobne odbiorniki przez co możemy się przełączać (wydaje się to najrozsądniejszym rozwiązaniem)
21:9 czy 16:9
Tutaj wszystko zależy od potrzeb, jeśli brakuje wam przestrzeni poziomej to oczywiście ekran ultra szeroki to lepsze rozwiązanie. Przeanalizujmy teraz drugą konfigurację czyli 16:9 ale w większej rozdzielczości 2560 x 1440. Jak łatwo można policzyć przy podziale na dwa części mamy 1280 x 1440 czyli przestrzeń wystarczającą dla dwóch okien przeglądarki ale ze sporo większą przestrzenią w pionie.
Jedne duży czy dwa małe
Wybór niestety zostawię wam bo nie da się jednocześnie na to odpowiedzieć, podam natomiast zalety jednego dużego monitora:
- większa przestrzeń robocza w pionie
- mniej zajmowanego miejsca na biurku
- jednolity obraz
- jeden duży ekran jest bardziej uniwersalny (do gier czy oglądania filmów robi to dużą różnice)
Wszystko możecie łatwo przetestować wymuszając w waszym ekranie Full HD większą rozdzielczość, wiadomo jakość będzie marna ale przynajmniej będziecie wiedzieć jak będzie wyglądał interface waszych programów.
Jestem programistą, czy warto zamienić dwa ekrany na jeden większy
W mojej opinii warto. Na jednej połowie mam przeglądarkę z narzędziami developerskimi umieszczonymi na dolnej krawędzi (lepiej się skalują niż przy umiejscowieniu na krawędzi prawej) a trzeba pamiętać, że teraz mamy 1440px zamiast 1080px na wysokość więc wszystko się mieści. Na szerokość też jest ok 1280px jest wystarczające dla większości przypadków.
Druga połowa to IDE i tutaj znowu większa przestrzeń w pionie jest na plus, natomiast szerokość jest na styk.
Czekam na Wasze doświadczenia, uwagi i pytania, może ten wpis pomoże komuś rozwiać jego wszystkie wątpliwości.