Wszystkich Świętych 2023. Mapy cmentarzy i wyszukiwarki grobów
Podczas odwiedzin na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych, komputer i telefon komórkowy mogą okazać się nieocenionymi narzędziami. Dzięki aplikacjom webowym i mobilnym możliwe jest bowiem odnalezienie miejsca pochówku konkretnej osoby.
30.10.2023 09:38
W ostatnich latach coraz więcej parafii i urzędów miasta udostępnia bazy danych grobów online, które są wyposażone w wyszukiwarki. Informacje te są na bieżąco aktualizowane, a bazy miejsc pochówku z roku na rok stają się coraz bardziej obszerne.
Jeśli chcemy odwiedzić grób zmarłego, ale nie znamy dokładnie lokalizacji, najlepiej jest rozpocząć poszukiwania jeszcze przed wyjściem na cmentarz. Wiele aplikacji, które umożliwiają dotarcie do konkretnego miejsca, działa w formie webowej. Poszukiwania z telefonem w dłoni już poza domem mogą być mniej wygodne.
Warto jednak zauważyć, że podobnych rozwiązań jest przynajmniej kilka na terenie całego kraju. Są one różne w zależności od regionu i obejmują tylko wybrane cmentarze. Mimo to, w skrajnej sytuacji, dzięki nim można dotrzeć do lokalizacji grobu danej osoby i finalnie odwiedzić to miejsce, co inaczej mogło by być niemożliwe a przynajmniej trudne.
Wyszukiwanie grobów w internecie
Jednym z najpopularniejszych serwisów tego typu jest grobonet.com. Jest to ogólnopolska wyszukiwarka pochowanych, która obejmuje bazy ponad 1,3 tys. cmentarzy z Polski. Na chwilę obecną serwis zawiera informacje o ponad 6 mln zmarłych.
Wyszukiwanie jest możliwe po wpisaniu imienia, nazwiska, województwa lub miejscowości, w której spodziewamy się znaleźć grób. Można wpisać tylko niektóre z tych danych, ale wówczas należy się spodziewać dużej liczby wyników, które później można zawęzić. Dzięki temu można dowiedzieć się, na jakim cmentarzu pochowana jest wybrana osoba. Aplikacja pokazuje również dokładny adres i lokalizację na cmentarzu, wskazując w którym rzędzie czy sektorze znajduje się dany grób.
Innym interesującym serwisem jest strona Mogiły.pl. Działa na podobnej zasadzie, choć baza danych wyświetlana jest głównie w formie tekstowej. Zgromadzono tu informacje o ponad 1,5 mln pochowanych. Można także wyświetlać mapy cmentarzy i zdjęcia nagrobków z tych miejsc, które zostały udokumentowane.
Na stronie głównej znajduje się interaktywna mapa Polski. Użytkownik może klikać w kolejne obszary kraju, zawężając wyniki wyszukiwania do poszczególnych cmentarzy. Nie wszystkie cmentarze zostały tu udokumentowane, ale jest to kolejne źródło informacji, które może okazać się przydatne podczas poszukiwania grobu, którego wcześniej nie mieliśmy okazji odwiedzić.
Kolejna propozycja to serwis eCmentarze, w którym można znaleźć informacje o przeszło 840 tys. pochowanych w 511 tys. grobach. Atutem jest prosty system wyszukiwania i układ strony, który jest wygodny również podczas korzystania z urządzenia mobilnego. Wyszukiwarkę podzielono na dwie sekcje - w jednej można znaleźć informacje o zmarłych zaczynając od miejscowości lub konkretnego cmentarza, zaś w drugiej - zaczynając od danych osoby zmarłej.
Wymienione powyżej wyszukiwarki nie są jedynymi dostępnymi. Na przykład, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie dysponuje własną stroną z mapą, która choć wygląda na przestarzałą, jest w pełni funkcjonalna. Można tam również znaleźć wyszukiwarkę, która pozwala sprawdzić, gdzie w Warszawie pochowano daną osobę.
Podobne rozwiązania są dostępne także w innych regionach. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i samodzielnie sprawdzić, czy w danym miejscu działa podobna aplikacja. Polecamy łączenie fraz "wyszukiwarka grobów" lub "cmentarz wyszukiwarka" z nazwami rejonów, w których chcemy znaleźć dany grób.
Wyszukiwarki w smartfonach
Alternatywą dla serwisów webowych są mobilne aplikacje. Tych jest wiele do wyboru, ale najskuteczniejsze będą takie, których baza obejmuje obszar, w którym prowadzimy poszukiwania - zwykle konkretne aplikacje dotyczą bowiem tylko wybranych regionów.
Przykładem takiej aplikacji jest program Szczecińskie Cmentarze czy Cmentarz Koszalin. W obydwu można znaleźć wyszukiwarki miejsc pochówku, które pozwolą dotrzeć we właściwe miejsce. W skali kraju istnieje wiele podobnych aplikacji, które obejmują różne obszary. Trudno wymienić wszystkie w jednym miejscu, ale warto wiedzieć, że i taka metoda poszukiwania lokalizacji grobów istnieje.
Na koniec warto przypomnieć o "analogowej" metodzie, czyli tablicach informacyjnych przy samych cmentarzach. Często zawierają one mapy, które mogą znacznie pomóc, zwłaszcza jeśli wcześniej zdobyliśmy informacje w internecie o sektorze, w którym znajduje się grób poszukiwanej osoby.
Pamiętaj o nawigacji
Wybierając się samochodem na cmentarz, zwłaszcza w innym mieście, warto skorzystać z nawigacji, choćby Google Maps czy Yanosika. W aplikacjach uwzględniane są bowiem na bieżąco korki oraz pojawiają się informacje o zmianie organizacji ruchu, co jest częstym zjawiskiem w okolicach 1 listopada, zwłaszcza przy cmentarzach, gdzie w tym okresie można się spodziewać zamknięcia dróg lub zmiany ich jednokierunkowości.