WZor: Windows 8 Update 2 to koniec „ósemki”. Windows 9 przyniesie menu Start i nowy system aktywacji

WZor, główne źródło przecieków na temat oprogramowaniaWindows, rozkręciło się po swojej reaktywacji na dobre. Czytającnasze ulubione rosyjskojęzyczne forum ru-board.com trafiliśmy nietylko na nowe wieści o „ósemce”, ale też doniesienia o oprawdziwie rewolucyjnej zmianie w „dziewiątce”. Wygląda na to,że Microsoft po latach zmuszania użytkowników do mozolnegowpisywania kluczy aktywacyjnych produktów chce z praktyką tąskończyć.

Wujek Cja, rzecznik grupy WZor, daje do zrozumienia, że w Redmondmają już dość Windows 8 i najchętniej wszyscy skupiliby się jużtylko na pracach nad Windows 9. Realia rynkowe nie dopuszczająjednak takiej możliwości. Jedyne co można zrobić, to zrezygnowaćz planów wydania tego, co roboczo nazywano Windows 8.1 Update 3, ico według niektórych źródeł zapowiadane było na 2015 rok.

Obraz

Koniec rozwoju Windows 8.1 ma nastąpić już w sierpniu, kiedy todo użytkowników trafi Windows 8.1 Update 2, wydanie bez żadnychspecjalnych zmian. Służyć by ono miało jedynie zwiększeniustabilności i wydajności systemu. Bez żadnych specjalnych zmian,czyli przede wszystkim bez nieszczęsnego menu Start, od początkubędącego kością niezgody między producentem a użytkownikamiWindows 8.x.

Te wszystkie nowości zapowiadane dla ostatniej aktualizacjiWindows 8.1, czyli oprócz menu Start także możliwośćuruchamiania aplikacji Modern UI w okienkach desktopowego interfejsui ukrycie ekranu Start na desktopowych maszynach bez ekranówdotykowych, pojawić by się miały dopiero w nowym Windows 9,którego pierwszą kompilację zobaczyć mielibyśmy dopierojesienią.

Cja twierdzi, że budżet reklamowy, rezerwowany na premierę„dziewiątki” ma być po prostu fantastyczny. Microsoft za radąspeców od marketingu przyznać się ma do niedociągnięć Windows8.x, podkreślając, że uczy się na swoich błędach. Sloganreklamowy miałby mówić o tym, że użytkownicy chcieli przyciskStart – a dostają całe nowe menu Start.

Przepychanki o interfejs użytkownika są tematem dośćwyświechtanym (by nie powiedzieć trywialnym), ale WZor uzyskałdostęp do informacji o znacznie poważniejszych kwestiach. Wyglądana to, że Microsoft pracuje nad zupełnie nową procedurąinstalacyjną i aktywacyjną Windows. W wypadku produktówsprzedawanych w kanale detalicznych, system ma być znacznie bardziejpowiązany z konkretnym komputerem, a jego aktywacja będzieprzebiegała automatycznie, po zalogowaniu do odpowiednich zasobówMicrosoft Store. Dla takich wersji Windows nie będą generowaneżadne klucze produktowe, użytkownik nie będzie musiał niczegowpisywać. Osoby, które chciałyby zmienić konfigurację swojegokomputera lub przeinstalować system, będą proszone o pobranie wtym celu obrazu specjalnej wersji Windows do wypalenia na DVD lubnośniku USB.

Komputery niektórych producentów mają dysponować specjalnymoprogramowaniem w BIOS-ie, dzięki któremu przygotowywanie takichnośników nie będzie potrzebne – będą one w stanie pobrać zSieci instalacyjną wersję Windows i ją uruchomić.

Jeśli pamięć masowa z systemem zostanie podłączona do nowegosprzętu, konieczne będzie „odłączenie” starej instalacjiMicrosoft Store przed aktywacją nowej instancji. Wszystkie zakupioneprzez użytkownika licencje na oprogramowanie będą przechowywane naserwerach Microsoftu i zarządzanie nimi ma być całkowiciescentralizowane – jak wyjaśnia wujek Cja, jeśli np. kupimy jednąlicencję na Windows, którą aktywujemy na nowym komputerze,jednocześnie nie odłączając aktywacji na starym komputerze, to potrzech dniach aktywacja zostanie zresetowana, a użytkownikowi da sięwybór zakupienia dodatkowej licencji lub odłączenia jednejaktywacji.

Oczywiście do wydania Windows 9 szczegóły działania tegomechanizmu aktywacji mogą wielokrotnie jeszcze ulegać zmianie, taksamo korporacyjne wersje Windows nie będą raczej z niegokorzystały. Niewykluczone jednak, że właśnie to pozwoliMicrosoftowi ograniczyć skalę piractwa, szczególnie w warunkachdomowych, gdzie wielu użytkowników przekonanych jest, że jak jużma płytkę instalacyjną z Windows, to może instalować ją „dooporu” na wszystkich domowych komputerach.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (105)