Z nowym planem zasilania Windows 10 na Ryzenie dorówna Windows 7
Planom Microsoftu ograniczenia wsparcia dla nowych procesorówKaby Lake i Ryzen jedynie do Windowsa 10 zaszkodziła śmiaładecyzja AMD, które przygotowało sterowniki dla całej swojejplatformy AM4+Ryzen także na starsze wersje „okienek”. Dziękitemu mogliśmy się przekonać, że w niektórych scenariuszachWindows 7 działa na Ryzenie wydajniej, niż najnowszy z systemówoperacyjnych firmy z Redmond. Najwyraźniej jednak te wybrykiczerwonych to już przeszłość. Nowe sterowniki czipsetu w wersji17.10 co prawda wciąż oferowane są w wersjach dla Windows 10, 8.1i 7, ale debiutujący w nich specjalny tryb zrównoważony dlaprocesorów Ryzen zainstalujemy już tylko na „dziesiątce”.
Jak to było możliwe, że pod względem wydajności w wielu grachWindows 10 odczuwalnie przegrywał na Ryzenie z Windowsem 7? Jakudało się ustalić, przede wszystkim winny był domyślniestosowany w „dziesiątce” zrównoważony plan zasilania.Przełączanie się pomiędzy stanami zasilania (P-States,określonymi kombinacjami napięć i częstotliwości) zajmowało wnim zbyt wiele czasu, przez co wymagające aplikacje nie mogłyuzyskać od razu pełnej mocy obliczeniowej. Jedynym dotądrozwiązaniem było przełączenie się na plan wydajnościowy, któryjednak wiąże się ze znacznie większym zużyciem energii.
Eksperci z AMD dostrzegliteż problemy z parkowaniem rdzeni logicznych przy zrównoważonymplanie. Windows 10 stara się zaparkować 90% dostępnych rdzeni, cow wypadku 8-rdzeniowego, dwuwątkowego (SMT) Ryzena 7 oznacza, żezawsze aktywne są tylko procesory 0 (fizyczny) i 1 (logiczny), apozostałe usypiane są gdy tylko jest to możliwe. Wyjście zuśpienia oczywiście zajmuje nieco czasu.
Tymczasem Windows 7 stara się raczej parkować rdzenie na zmianę,pozostawiając jako aktywne jeden wątek na jednym rdzeniu, nawetjeśli nie są one obciążone. Przekłada się to to gorszeoszczędzanie energii, ale pozwala znacznie szybciej skalowaćobciążenia robocze. I to najpewniej w głównym stopniu odpowiadaza lepsze wyniki wydajnościowe „siódemki” w testach wielu gier.
Aby rozwiązać tę niedogodność, AMD stworzyło własny profilzasilania dla procesorów Ryzen. Zmniejszono w nim czas przejściapomiędzy stanami zasilania i wyłączono parkowanie dla większejliczby rdzeni. Efekt jest bardzo dobry, w niektórych grach wydajnośćWindowsa 10 na planie zrównoważonym dla Ryzena okazała sięwiększa niż na systemowym planie wysokiej wydajności.
Czerwoni podkreślają, że wprowadzone zmiany nie wpływają naobsługę stanów niskoenergetycznych dla jałowego biegu(CC-states), za którą odpowiada mechanizm sterowania samego rdzeniaZen, przełączający je w ciągu milisekundy. Nowy tryb zrównoważonynie szkodzi więc tym niskopoziomowym sposobom na oszczędzanieenergii.
Dostarczony w nowym pakiecie sterownikówczipsetu nowy plan zrównoważony dla Ryzena pozwala na Windowsie10 (w wersji 64-bitowej) uzyskać wydajność porównywalną (a możenawet lepszą) niż na Windowsie 7, przy mniejszym zużyciu energii.AMD nie przygotowało niczego porównywalnego dla starszych wersjisystemu, ci niepokorni, którzy korzystają z Ryzena na Windowsie 7nie mają już co liczyć na takie optymalizacje.
Przekaz jest jasny, na nowym komputerze nowy system, a nie jakieśkombinacje. Już dzisiaj Windows Update w Windows 7 na Ryzenie niepokaże nowych aktualizacji, chyba że zastosujemy nieoficjalnąłatkę, która usuwa wprowadzoną przez Microsoft blokadę. Wwypadku nowego planu zasilania Ryzena nie będzie jednak tak łatwo,to nie jest jednak sztuczne zablokowanie kilku funkcji.