Z nowym Todoist zrobisz więcej i nie zapomnisz wynieść śmieci
O Todoist warto dziś napisać, gdyż zmienił dziś logo i wzornictwo swoich aplikacji, a także przygotowuje nowe rozszerzenia. Todoist to usługa, dzięki której można zaplanować sobie zadania, śledzić ich postęp o zadbać o to, by o niczym nie zapomnieć – nawet jeśli nad projektem pracuje kilka osób. Aplikacje dla niej są dostępne na wielu platformach, od desktopów po zegarki. Dzięki automatycznej synchronizacji zawsze i wszędzie można mieć dostęp do zadań i projektów.
Todoist działa od 8 lat i jest dostępny w 20 językach, w tym po polsku. Swoje plany usłudze powierzyły ponad 3 miliony użytkowników w 190 krajach, w tym zarówno pojedyncze osoby, małe firmy jak i międzynarodowe organizacje. Ogromną zaletą usługi jest to, że tak samo dobrze nadaje się do przypominania o prostych zadaniach, jak zrobienie zakupów, jak i tworzenia planów dla wieloosobowych projektów. Nowa odsłona aplikacji i rozszerzeń została zaprojektowana z myślą o tym, by każdy mógł zrobić jak najwięcej bez zbędnego zastanawiania się jak to zaplanować – stąd minimalistyczny wygląd aplikacji, czytelne listy i proste, eleganckie fonty (Graphik zastąpił Open Sans) w nowej odsłonie Todoist. Warto też zaznaczyć, że w darmowej wersji usługi pojawiło się kilka nowych możliwości.
Todoist: Achieve more, every day
Nowe programy klienckie Todoist pojawiły się już między innymi dla Windowsa, Androida i Maków, została odświeżona także przeglądarkowa wersja usługi pod adresem Todoist.com. Czerwony wciąż jest kolorem wiodącym Todoista, ale w nowych aplikacjach można zmienić kolor górnego paska – do wyboru jest 10 kolorów. Ponadto układ listy zadań i listy projektów zmienia się wraz ze zmianą rozmiaru okna.
Zmiany „pod maską” obejmują między innymi możliwość szybkiego dodawania zadań przez wpisywanie ich – wystarczy wywołać odpowiedni skrót klawiszowy (Ctrl+Alt+A na Windowsie, Shift+Command+A na Maku) i wpisać zadanie. Co ciekawe, można także podać nazwę dnia, kiedy zadanie ma być wykonane oraz priorytet. Aplikacje jeszcze nie do końca dobrze radzą sobie z językiem polskim, ale ten sposób dodawania zadań zapowiada się na bardzo wygodny. W ten sam sposób będzie można dodawać także zadania cykliczne, jak „kup mleko co drugi dzień”.
W nowych aplikacjach ułatwione zostało także dodawanie komentarzy do zadań – wystarczy kliknąć „dymek”, który pojawi się po najechaniu kursorem na zadanie.
Todoist ma dwa warianty – darmowy i płatny. W darmowym można korzystać z wielu aplikacji, tworzyć projekty, dzielić je na podprojekty, przypisywać do nich zadania, a te dzielić na podzadania. Projekty można współdzielić ze znajomymi, przypisywać sobie wzajemnie zadania i wymieniać się komentarzami przy wspólnym planowaniu. Zadania można przeszukiwać, nadawać im priorytety i kolorowe etykiety, co ułatwia nawigację. Usługa może ponadto wysyłać powiadomienia push i e-maile, a w Stanach Zjednoczonych także SMS-y z przypomnieniami i podsumowaniami. Wszystkie aplikacje synchronizują się w czasie rzeczywistym, ale listę zadań można oglądać także bez połączenia z Internetem. Swoją wydajność można śledzić dzięki Karmie – systemowi punktów, które przyznawane są za wykonanie zadań. Podobnie jak w aplikacjach sportowych można tu ustalać swoje cele na określony czas.
Płatne konto Premium rozszerza możliwości aplikacji o więcej typów powiadomień (także zależne od lokalizacji użytkownika, co jest nieocenione przy robieniu zakupów) i możliwość dodawania plików jako komentarzy przy zadaniach. Przy organizacji pracy na płatnym koncie można ponadto korzystać z zaawansowanych filtrów i tworzyć własne.
W naszej bazie programów znajdziecie aplikacje Todoist dla Windowsa, Androida, Maków oraz iOS-a. Na stronie usługi znajdziecie także rozszerzenia dla swoich ulubionych przeglądarek i klientów poczty, między innymi Gmaila, Outlooka i Thunderbirda. Należy pamiętać, że jeszcze nie wszystkie wersje Todoista zostały zaktualizowane zgodnie z nowym wzornictwem.