Zagrożenia w sieci to codzienność. Jakie programy zabezpieczające warto zainstalować?

Internet od lat dla wielu osób jest codziennością i niezbędnym elementem rozrywki oraz pracy. W praktyce trudno się od niego tak po prostu odciąć, szczególnie, gdy ten wkracza do kolejnych urządzeń i dziś informacje z niego są dostępne niemal wszędzie, w tym także na ekranach wbudowanych w deski rozdzielcze samochodów, czy lodówki. Chcąc zatroszczyć się o swoją prywatność podczas jego przeglądania warto więc zadbać o podstawowe bezpieczeństwo.

Zagrożenia w sieci to codzienność. Jakie programy zabezpieczające warto zainstalować?
Oskar Ziomek

10.10.2018 12:17

Tworzenie odpowiednio skomplikowanych haseł i aktualizowanie na bieżąco oprogramowania to podstawa, ale wiele pomoże także dodatkowe oprogramowanie. Aplikacje związane z bezpieczeństwem stanowią dodatkową barierę dla potencjalnych atakujących, na których w sieci można się natknąć na każdym kroku. Aby ułatwić postawienie pierwszych kroków, na przykładzie oferty firmy Avast przedstawiamy poniżej kilka programów, od których instalacji warto zacząć.

Ochrona antywirusowa

Podstawą jest dobre zabezpieczenie antywirusowe, a na tym polu jest w czym wybierać. Osoby, które nie są wymagające i zadowoli je tylko podstawowa ochrona, mogą z powodzeniem korzystać z darmowych wersji programów, takich jak na przykład Avast Free Antivirus. W ramach skanowania komputera oprogramowanie sprawdza, czy na dysku znajdują się znane wirusy i w razie konieczności potrafi je usunąć. Przy okazji program jest również w stanie wykryć ewentualne problemy z wydajnością komputera oraz dotyczące rozszerzeń do przeglądarek i zaproponować ich rozwiązanie.

Obraz

W tym przypadku wygodnym dodatkiem jest także wykrywanie słabych punktów w domowej sieci Wi-Fi oraz przypominanie o konieczności instalacji aktualizacji oprogramowania zainstalowanego na komputerze. To ważne, ponieważ najnowsze wersje programów są również najlepiej uodpornione na znane zagrożenia, przez co ich użytkownik jest narażony na mniejszą liczę ataków.

Zainteresowani pełną ochroną powinni jednak pomyśleć o wykupieniu licencji na bardziej funkcjonalne wersje oprogramowania. W ofercie Avasta mowa więc na przykład o programie Avast Premier. Taki program oferuje szereg dodatków, w tym między innymi ochronę bankowości. To ważny dodatek dla osób, które za pomocą komputera logują się do swojego konta bankowego. Takie połączenie jest wówczas dodatkowo zabezpieczane w taki sposób, by dane logowania faktycznie trafiły tylko do banku.

Bezpieczna przeglądarka

Rola oprogramowania antywirusowego to w dużej mierze zajmowanie się zagrożeniami, które są już pobrane na komputer, dlatego warto pomyśleć o minimalizacji szansy ich spotkania już na etapie przeglądania internetu. W tym celu skorzystać można z bezpiecznej przeglądarki, która zablokuje niebezpieczne elementy stron i taką propozycją jest Avast Secure Browser. To przeglądarka bazująca na Chromium, przez co jej obsługa nie powinna być dla większości osób najmniejszym problemem.

Obraz

Avast Secure Browser to z pozoru typowa przeglądarka internetowa podobna do Google Chrome, ale wyposażono ją w szereg zabezpieczeń, które pozwolą uniknąć części zagrożeń. Już na starcie do dyspozycji jest między innymi mechanizm blokujący reklamy, tryb bankowości dbający o bezpieczeństwo podczas logowania do banków oraz dodatkowe zabezpieczenia mające uchronić użytkownika między innymi przed phishingiem czy szkodliwymi rozszerzeniami do przeglądarki.

Avast Secure Browser dba także o prywatność: wśród ustawień bezpieczeństwa można dotrzeć do opcji, dzięki którym użytkownik zostawi po sobie w sieci jak najmniej śladów. Wówczas blokowane są wszelkie skrypty śledzące aktywność, a w razie potrzeby do dyspozycji pozostaje również tryb niewidzialności, czyli innymi słowy tryb prywatny, w którym nie jest zapisywana historia i inne dane przeglądania internetu.

Anonimowość dzięki VPN

Niezależnie od tego z jakiej sieci korzysta komputer podłączony do internetu, warto pomyśleć o szyfrowaniu połączenia, by w ten sposób utrudnić przechwycenie prywatnych danych. Rozwiązaniem jest instalacja klienta VPN, który nie tylko szyfruje połączenie, zwiększając anonimowość użytkownika w sieci, ale przy okazji pozwala dotrzeć do tych zasobów internetu, które wcześniej były niedostępne z uwagi na zabezpieczenia lokalizacyjne.

Obraz

Dobrym przykładem takiego oprogramowania jest Avast SecureLine VPN. To płatny program, ale przed zdecydowaniem się na zakup licencji użytkownik ma tydzień na darmowe testy. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze, która sprowadza się do kontrolowania statusu i korzystania z jednego przycisku. Połączenie może być prowadzone przez jeden z kilku serwerów dostępnych na całym świecie, co pozwala omijać ograniczenia związane z miejscem zamieszkania użytkownika.

Warto pamiętać o smartfonie

Na koniec należy zwrócić uwagę, że codzienne przeglądanie internetu rzadko kiedy ogranicza się dziś tylko do laptopa czy komputera stacjonarnego. W użyciu są również smartfony i także w ich przypadku warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Dzięki nim połączenie z siecią będzie bezpieczniejsze, a w pamięci urządzenia nie znajdą się zainfekowane pliki. Funkcje pozwalające zadbać w ten sposób o telefon można znaleźć między innymi w aplikacji Avast Mobile Security & Antivirus.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Program pozwala w prosty sposób zarządzać prywatnością, kontrolować aplikacje i dbać o inne zabezpieczenia. W ten sposób potrafi wykryć fałszywe aplikacje, zablokować oprogramowanie reklamowe, żądające okupu, potajemnie wysyłające SMS-y premium czy zbierające prywatne dane o użytkowniku.

Warto pamiętać, że możliwość stosowania połączeń VPN dotyczy również smartfonów. Opisywana wcześniej aplikacja Avast SecureLine VPN jest dostępna również w wersji na urządzenia mobilne. Efekt jej działania będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku komputerów: program zaszyfruje połączenie z siecią, a dzięki działaniu za pośrednictwem jednego z serwerów dostępnych na całym świecie, użytkownik będzie mógł ominąć blokady wynikające z lokalizacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
oprogramowanieinternetporadniki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (135)