Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach

Dwa dni temu informowaliśmy o najnowszych zmianach w repozytorium Android Open Source Project, które wskazywać mogą na nadchodzącą nową metodę dostarczania aktualizacji bezpieczeństwa. Tymczasem okazuje się, że zaktualizowany smartfon z Androidem wcale nie musi być odporny w takim stopniu, jaki powinna zapewniać to dana łatka bezpieczeństwa. Badania wskazują na to, że większości telefonów brakuje co najmniej jednej istotnej łatki – mimo, iż system informuje, że zainstalowane zostały wszystkie.

Zaktualizowany Android nie musi być aktualny, producenci oszukują na łatkach
Oskar Ziomek

13.04.2018 14:52

Jak donosi Android Police powołując się na badania Security Research Labs, gdzie przyjrzano się aktualizacjom bezpieczeństwa 1200 smartfonów różnych producentów, w większości dopatrzono się istotnych braków. W wielu przypadkach system Android informuje użytkownika o zainstalowanych łatkach bezpieczeństwa, które w rzeczywistości się w urządzeniu nie znajdują.

Co więcej, mówi się również o celowym oszukiwaniu przez producentów, którzy mają jedynie sztucznie zmieniać datę ostatniej aktualizacji widoczną w informacjach o systemie (mimo, iż w rzeczywistości nic nowego nie było instalowane). Z badań wynika, iż najgorzej pod tym względem wypadają smartfony marki ZTE oraz TCL, w których brakuje co najmniej czterech łatek.

Informacje o oprogramowaniu w LG G6.
Informacje o oprogramowaniu w LG G6.

Dalej plasuje się HTC, Huawei, LG i Motorola z wynikiem od trzech do czterech brakujących łatek. Od jednej do trzech aktualizacji brakuje w Xiaomi, OnePlusach oraz Nokiach. Wyżej znajduje się Sony, Samsung oraz Wiko – tutaj niektóre modele podają poprawne informacje, innym brakuje co najwyżej jednej aktualizacji. Nie powinno zaskakiwać, że właściwe informacje o łatkach wyświetlają w każdym przypadku jedynie smartfony z serii Pixel.

Co ciekawe, choć przyczyny dla których w smartfonach może brakować niektórych łatek nie są jednoznaczne, wiele wskazuje na powiązanie z rodzajem wykorzystywanego w urządzeniach procesora. Jak się bowiem okazuje, w sprzętach wyposażonych w układy MediaTeka brakuje średnio aż 10 łatek, natomiast w urządzeniach bazujących na Snapdragonach oraz procesorach Samsung Exynos, średnio mniej niż jednej.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)