Zbiórka na konsumencką drukarkę 3D odniosła sukces, w przyszłym roku każdy będzie mógł drukować

Drukowanie 3D wciąż jest czynnością egzotyczną, ale w końcu doczekamy się czasów tanich drukarek konsumenckich i prostych narzędzi do ich obsługi. Zmierza do tego między innymi firma M3D, której drukarka o wdzięcznej nazwie Micro podbiła serca potencjalnych użytkowników i odniosła spektakularny sukces na Kickstarterze. Micro jest jednym z nielicznych pomysłów, które nie tylko zostały w pełni sfinansowane pierwszego dnia, to jeszcze zebrały ponad milion dolarów w dwa dni. Wygląda na to, że nie brak osób, które chciałyby mieć takie urządzenie na własność.

Zbiórka na konsumencką drukarkę 3D odniosła sukces, w przyszłym roku każdy będzie mógł drukować

Obraz

Konsumenckie urządzenie ma być przede wszystkim proste, intuicyjne, jego podłączenie ma zajmować maksymalnie 27 sekund (wliczając w to rytualne, trzykrotne obrócenie wtyczki USB) i nie może wymagać zabiegów konserwacyjnych bardziej zaawansowanych, niż okazjonalne starcie z niego kurzu. Micro ma być właśnie takim urządzeniem. Ma kosztować niewiele, jak na urządzenie tego typu, bo 299 dolarów (tak przynajmniej wynika z obecnego cennika, powiązanego ze zbiórką na Kickstarterze), ma być niezawodna i wymagać minimum wysiłku ze strony użytkownika. Drukarka ma wykorzystywać ogólnodostępne materiały (PLA, ABS, ogólnodostępne filamenty 1,75 mm) i umożliwiać drukowanie w różnych kolorach, ma sama poziomować i kalibrować głowicę nakładającą matriał i od razu po podłączeniu do komputera (Windows, OS X, Linux) ma działać z oprogramowaniem firmy M3D. Bardziej zaawansowani użytkownicy będą mieli możliwość używania jej również z innymi programami.

Drukarka będzie miała kształt kostki o boku długości 185 mm i ma ważyć około kilograma. Maksymalna wysokość drukowanego obiektu to 116 mm. Podstawa ma wymiary 109×113 mm, ale ze względu na konstrukcje urządzenia, powyżej 74 mm od podstawy przekrój obiektu musi zmieścić się na powierzchni 91×84 mm. Rozdzielczość warstwy wynosi 50-350 mikronów, pozycja głowicy wyznaczana jest z dokładnością do 15 mikronów.

Projekt nie powstał z dnia na dzień. Zespół M3D włożył w drukarkę 2 lata pracy, ale było warto. Obecnie twórcy Micro chwalą się, że ich drukarka świetnie wykorzystuje przestrzeń, będzie najcichsza i najbardziej energooszczędna na rynku, będzie trwała i nie będzie wymagała smarowania dzięki zastosowaniu prętów z włókna węglowego. Jak sprawdzi się w praktyce, pierwsi nabywcy będą mogli przekonać się już w sierpniu — dostarczanie gotowych urządzeń zaplanowano na okres od sierpnia 2014 do marca 2015.

Zbiórka na Micro wystartowała 7 kwietnia. Firma M3D chciała zebrać skromną kwotę 50 tysięcy dolarów, aby móc masowo produkować urządzenie. Pierwszy milion zebrała w… 25 godzin. To dłużej niż OUYA czy Veronica Mars, ale krócej niż zegarek Pebble, Project Eternity i Wasteland 2. Micro jest na dobrej drodze do zebrania drugiego miliona. W chwili publikacji artykułu projekt ma 5966 wspierających i 1 677 011 dolarów na koncie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)