Zgubiłeś telefon? Znajdziesz go w Google, ale o prywatności zapomnij
Niektórzy z użytkowników Androida mogą znaleźć swoje urządzenia z poziomu wyszukiwarki Google. Firma właśnie zintegrowała część funkcji dostępnego od jakiegoś czasu menadżera urządzeń z wyszukiwarką, o ile oczywiście jesteśmy zalogowani na swoim koncie. Czy w ogóle zdajecie sobie sprawę z tego, jak wiele informacji na Wasz temat zbiera ta firma? Warto się temu przyjrzeć i zmienić niektóre z ustawień.
Wyszukiwarka Google już od dawna nie jest usługą, która działa zupełnie niezależnie. Wyniki w niej prezentowane są spersonalizowane, podobnie zresztą jak wszystkie reklamy. Teraz korporacja uruchomiła nową funkcję. Jeżeli jesteśmy zalogowani w przeglądarce na swoje konto Google, wystarczy wpisać w polu wyszukiwania „find my phone” lub „find my tablet”, aby zdalnie zlokalizować sprzęt mobilny. Można tego dokonać siedząc przed laptopem lub komputerem stacjonarnym. Google wyświetli mapę, zaznaczy gdzie znajduje się urządzenie i z jaką dokładnością została określona jego pozycja, a także pozwoli na wysłanie do niego sygnału dźwiękowego.
Choć usługa jest tak naprawdę przeniesieniem niektórych funkcji menadżera urządzeń Android do wyszukiwarki, póki co jeszcze nie działa w Polsce. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać ze wspomnianej opcji. Na jej specjalnej stronie możemy nie tylko lokalizować sprzęt, ale również zdalnie go blokować i wymazywać zawartość pamięci. Jeżeli samodzielnie nigdy nie zmienialiście ustawień konta Google, to firma zbiera na Wasz temat ogromne ilości informacji: wychodzi z założenia, że domyślnie nie macie nic przeciwko. Jeżeli zechcecie, możecie oczywiście zmienić te ustawienia, zarówno przy pomocy przeglądarki na komputerze, jak i aplikacji „Ustawienia Google” na smartfonie lub tablecie.
Zachęcamy do sprawdzenia ustawień. Google interesuje się tym, co wyszukujemy, jakie strony internetowe przeglądamy, jakie filmy oglądamy na YouTube, a od pewnego czasu nawet jaka jest nasza aktywność fizyczna (o ile korzystamy z Google Fit). Nad wyraz interesująca jest historia lokalizacji. Po przejściu na odpowiednią stronę sprawdzimy gdzie byliśmy, a także z jakich nadajników korzysta nasz telefon – da się to rozpoznać po nagłych, nietypowych zmianach lokalizacji. Jeżeli nie życzymy sobie zbierania informacji na ten temat, możemy wyłączyć historię, a także usunąć dane na nasz temat.