Zlikwidowali fałszywe sklepy internetowe. Eksperci radzą jak się zabezpieczyć

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości rozbiło grupę przestępczą prowadzącą fałszywe sklepy internetowe, która miała na swoim koncie oszustwa na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Eksperci podają wskazówki, jak nie dać się oszukać w podobnych przypadkach.

Mniej doświadczeni klienci mogą się łatwo nabrać na oferty fałszywych sklepów
Mniej doświadczeni klienci mogą się łatwo nabrać na oferty fałszywych sklepów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Paweł Maziarz

Zjawisko fałszywych sklepów internetowych to problem, który nieustannie zdaje się narastać. Niestety, atrakcyjne oferty stanowią łakomy kąsek dla nieświadomych zagrożenia klientów.

Platformy handlowe kuszą konsumentów artykułami, które są oferowane w podejrzanie niskich cenach, co zazwyczaj jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Niestety, wiele osób, zwabionych perspektywą oszczędności, ulega takiej "super" ofercie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Policja rozbiła gang prowadzący fałszywe sklepy internetowe

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości rozpracowało grupę, która prowadziła fałszywe sklepy internetowe. Policjanci ustalili, że oszuści posługiwali się co najmniej dwoma witrynami internetowymi, na których oferowano m.in. telefony komórkowe, konsole do gier oraz inny sprzęt elektroniczny. Działania policjantów zostały podjęte zanim proceder rozwinął się na większą skalę.

W miejscu zatrzymania zabezpieczono ponad 100 sztuk różnego rodzaju elektroniki w tym telefonów, tabletów, laptopów, kart pamięci, pendrive’ów czy kart SIM. Oprócz tego na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze i samochody. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej za co może grozić nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Policja podaje, że łączna suma strat pokrzywdzonych osób to ponad 297 tys. złotych. Niewykluczone, że kwota ta może ulec zmianie na dalszym etapie postępowania.

Jak nie dać się oszukać na fałszywe sklepy?

Podobne sklepy nadal będą pojawiać się w sieci. Jak nie dać się oszukać? Pierwszym sygnałem alarmowym powinna być wyraźnie niska cena - to element, który ma przyciągnąć nieświadomych klientów.

Eksperci z CERT Polska podają kilka podstawowych zasad, które pozwolą zabezpieczyć przed podobnymi oszustwami. Przede wszystkim należy sprawdzić:

  • czy sklep oferuje popularne metody płatności,
  • czy o sklepie nie ma skrajnych opinii, czy oceny nie wydają się sztuczne i czy nie powstały w jednym czasie,
  • czy na stronie internetowej jest podany numer telefonu do tego sklepu,
  • jak długo firma działa na rynku/kiedy została zarejestrowana.

Sprawdzenie podstawowych rzeczy nie trwa długo, a pozwoli w dużym stopniu zweryfikować wiarygodność witryny internetowej.

Paweł Maziarz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)