Zmiana standardu MUX‑3. Polska podzielona "na pół"

Kanały TVP dostępne w ramach MUX-3 w telewizji naziemnej, w grudniu zaczną być nadawane w najnowszym standardzie DVB-T2. To finalizacja długo odwlekanego procesu przełączenia tego multipleksu na nowy standard, co w przypadku pozostałych zostało zrealizowane w Polsce w 2022 roku.

MUX-3 przechodzi w grudniu na DVB-T2
MUX-3 przechodzi w grudniu na DVB-T2
Źródło zdjęć: © Emitel, dobreprogramy
Oskar Ziomek

01.12.2023 10:27

Przełączenie telewizji cyfrowej ze starszego standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC związane jest z długofalowym rozwojem sieci 5G. Chodzi o przeniesienie multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz, co uwolni pasmo 700 MHz potrzebne do rozwijania standardu 5G dla telefonii komórkowej. Emitel przypomina, że większość multipleksów została przeniesiona już 2022 roku. MUX-3 natomiast, w związku z konfliktem na terenie Ukrainy, miał zostać przeniesiony do końca 2023 roku, co właśnie jest realizowane.

W praktyce przełączenie standardu nadawania MUX-3 oznacza zmianę dotyczącą kanałów TVP. Przełączenie zostanie zrealizowane w grudniu, w dwóch etapach:

  • w nocy z 14 na 15 grudnia zmiana obejmie zachodnią część Polski, a więc województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie,
  • w nocy z 18 na 19 grudnia zmiana we wschodniej części Polski, a więc w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim oraz podkarpackim.
Przełączenie MUX-3 podzielono na dwa etapy
Przełączenie MUX-3 podzielono na dwa etapy© Emitel

Odbiorcy telewizji naziemnej mieli dużo czasu, aby przystosować swoje telewizory do sygnału w nowym standardzie. Do odbioru niezbędny jest wbudowany dekoder DVB-T2 (obligatoryjnie montowany we wszystkich telewizorach wprowadzonych na rynek od 2019 roku) lub dekoder-dostawka, który umożliwia odbiór telewizji cyfrowej w nowym standardzie na dowolnym starszym telewizorze. Znakomita większość Polaków zdążyła wyposażyć się we właściwy sprzęt jeszcze w ubiegłym roku, ale z badań wynika, że nadal ponad ćwierć miliona domów nie jest gotowych na odbiór DVB-T2/HEVC.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych" - tłumaczy Emitel. "W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika" - dodaje.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)